Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی پیامدهای زیست محیطی در سدهای بزرگ مطالعه موردی کارون III

Year: 1387
COI: NCHP02_213
Language: PersianView: 2,366
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فریدن بوستانی - استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت
جمشید ابراهیمی - کارشناس شرکت توسعه آب و نیروی ایران

Abstract:

شناخت و پیش بینی پیامدهای زیست محیطی فعالیت های مرتبط با احداث و بهره برداری از سد کارون III و برنامه ریزی روش های مناسب برای حذف و یا کاهش اثرات مخرب و تقویت اثرات مثبت و مطلوب هدف این تحقیق را تشکیل می دهد . دسترسی به این اهداف مستلزم شناخت کافی از ظرفیت ها و ویژگی های محیط، آگاهی از کیفیت مطلوب و یا قابل قبول محیط در کاربری ها و برنامه ها و گزینه های توسعه آتی و تعیین رابطه درونی اجزاء محیط و اندرکنش محیط محدود مورد مطالعه با محیط بیرونی و مرزهای خارجی خود است . تحقیق حاضر ضمن آگاهی کلی از محدوده تحقیق و تجربیات موجود در منطقه و ملزومات کلی مطالعه شامل شناسایی وضعیت و حالت موجود محیط زیست ,تعیین شاخص های تاثیر در مولفه های محیطی ارزیابی پیامدهای زیست محیطی احداث سد ونیروگاه کارون 3 بررسی شده است . سد ونیروگاه کارون 3 می تواند سبب تاثیرات چشمگیر بر کیفیت و مشخصه های کیفی آب، رسوب، حیات آبی و اکوسیستم گشته و شدت این تاثیرات بستگی شدیدی به نوع طراحی و فرمان بهره برداری از نیروگاه خواهد داشت . احداث نیروگاههای برقابی ممکن است با تغییرات کیفی فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیکی محیط آبی همراه گردد . از آنجا که ذخیره آب در پشت سدها سبب تبدیل یک سیستم جاری رودخانه ای به یک سیستم کم و بیش ساکن می شود . شدت مسائل کیفی طرح های ذخیره آب بیشتر از سیستم های جریانی است . تغییرات فیزیکی چون کاهش سرعت اختلاط، هوادهی، آشفتگی و . . . اصلی ترین عوامل بروز دگرگونی های کیفی آب دراین طرح است . شیمی آب جاری، نوع زمین و خاک مخزن، زمان ماند آب درمخزن و مورفولوژی محل، تاثیر چشمگیری در تغییرات شیمیایی و کیفی آب مخزن دارد . بهره برداری از مخزن بدون شک تاثیراتی بر هیدرولوژی پایین دست و خود مخزن خواهد داشت . در محیط فیزیکی توجه به اثرات دیگری چون کنترل سیل شکست سد، اثرات بر ساختار زمین و لرزه خیزی، اثرات بر بیلان و تلفات آب، اثرات بر سطح آب زیرزمینی، اثرات بر حوزه بالادست و پایین دست مخزن از جمله تاثیرات دیگر است که در این تحقیق مورد توجه قرار گرفته است . هدف از بررسی آثار در این تحقیق ،شناسایی پیش بینی سنجش و ارزیابی شدت اثرات در گزینه های مختلف بر عناصر و مولفه های زیست محیطی منطقه تاثیر و استقرار و تدام این تاثیرات می باشد . تاثیرات سد کارون III از سه بعد اساسی شامل نوع تاثیرات، شدت تاثیرات و اهمیت تاثیرات بر اجزاء مختلف محیط طبیعی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است . تجمیع آثار ریز و درشت و شناسایی گزینش و ارزیابی اثرات عمده با تاکید بر اثرات منفی فعالیت ها در مراحل مختلف پروژه سد کارون III هدف نهائی این تحقیق را تشکیل می دهد

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCHP02_213. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/39257/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بوستانی، فریدن و ابراهیمی، جمشید،1387،بررسی پیامدهای زیست محیطی در سدهای بزرگ مطالعه موردی کارون III،2nd National Conference on Dam and Hydropower،Tehran،https://civilica.com/doc/39257

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • شرکت توسعه منابع آب ونیروی ایران (1380) گزارش نخست ارزیابی ...
  • کعبی (1380) بررسی ومدیریت زیست محیطی منابع آبی کارون اولین ...
  • Albertson, M.L. and H, Bouwer (1992), Future of irrigation in ...
  • Boustani _ Fardin (2006) Env ironmental Impact Assessment On small ...
  • Boustani , Fardin (2007) evaluation of the impact of the ...
  • Chandio, B. A. (1995).، Water management policies to sustain irrigation ...
  • Eccleston (2000) Env ironmental impact statements , Wiley. ...
  • Nancy etal (2005), Stream hydrology, an introduction for ecologists , ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 5,887
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support