ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تطبیق مسئولیت مدنی در مباحث زیست محیطی ازدیدگاه فقه شیعه

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

عبدالله صدیقیان - استاد راهنما عضوهیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد
لیلا هلالی - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی،دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد، ایران

Abstract:

امروزه محیط زیست و محافظت از این نعمت الهی در جایگاهی رفیعی در اجتماع قرار گرفته است که مفهوم ارزش اخلاقی را به خود اختصاص داده است و حال زمان آن رسیده است که از این ثروت لایزال حمایت کیفری و ایجاد قواعدی خاص در باب مسئولیت مدنی بشود. در این راستا ضعف ضمانتهای حقوق مسئولیت مدنی و عدم کفایت تدابیر اداری، ضرورت یاد شده را تقویت می کند. با این حال کاربست حقوق مدنی برای حمایت از محیط زیست مستلزم ملاحظه بایسته هایی است که بدون توجه به آنها نمی توان به توفیق این حقوق امیدوار شد. فتح باب در بحث مسئولیت مدنی و تشخیص درستی و نادرستی و انتخاب هر یک از مباحث آن از جمله نظریه تقصیر یا خطر و همچنین استناد به نظریات فقهی همچون لاضر از جمله امور مهم مورد بررسی در این پایان نامه می باشد. این پایان نامه به دنبال ارائه و تحلیل مبانی نظری ضرورت تحول مسئولیت مدنی ناشی از تخریب محیط زیست با استفاده از منابع و مبانی موجود در نظریات مسئولیت مدنی در فقه شیعه و حقوق معاصر است. لذا ضمن اشاره به اهمیت محیط زیست در فقه امامیه ابتدا به ضرورت تحول در مبانی نظری حفاظت از محیط زیست می پردازیم و سپس ضمن ارائه نظریات روز حقوقی به دنبال بازشناسی و ارائه نظریه فقه امامیه و حقوق دانان و تحلیل دکترین مطلوب جهت حمایت از محیط زیست خواهیم بود. فرض اساسی پایان نامه حاضر بر این اصل استوار است که می توان با کندوکاو در آموزه های فقهی و حقوقی به نظریاتی رسید از جمله نظریه احترام به اموال که ضمن حمایت مطلوب از محیط زیست مبنای فعلی و دکترین های خسارت زیست محیطی را تحت تأثیر قرار می دهد. در عصر حاضر محیط زیست انسانی و طبیعی در معرض آسیب های جدی و فراوانی قرار گرفته است و جبران آن خسارت نیز به دلیل ویژگی های خاص آن به هیچ عنوان قابل انطباق با نظریات سنتی مسئولیت مدنی نیست. بنابراین سوالی در حوزه فقه محیط زیست یا فقه البیه و همچنین حقوق محیط زیست اسلامی مطرح است که در پی گسترش و بروز بحران های محیط زیست آیا حقوق فقه توانسته است با تکیه بر ابزارها و مبانی خود به حمایت بیشتری از این عنصر اقدام کند یا نقش این رشته به ویژه در حقوق فقه فعلی منفعل و غیر پویا است، بدین سبب فرضیه نخستین این پایان نامه بر این اساس است که در باب جبران خسارات وارده بر محیط زیست اتفاق نظر پندانی بین نظریات حقوقی و فقهی حاکم جبران خسارات محیط زیستی وجود ندارد و برعکس مبانی مورد پذیرش در عرصه های حقوق داخلی و بین المللی عموماً حکایت از تقویت و غلبه رویکرد مبتنی بر نظریه ی تقصیر را دارند. این تحول چند سالی است که در حقوق اروپایی آغاز شده و برخی از کشورها نیز اقدام به تصویب قانون ویژه ای برای جبران خسارات محیط زیستی نموده اند از جمله آنها می توان به قانون مسئولیت محیط زیست فرانسه مصوب 2008 پرداخت. در این مقاله نگارنده سعی نموده است تا نشان بدهد که چرا مسئولیت مدنی در حوزه خسارات محیط زیستی به ویژه بر مبنای آموزه های فقهی و حقوقی نیازمند تحول است که البته ضرورت این امر را پیش از این برخی از حقوق دانان متذکر شده اند (کاتوزیان، 1387:285-311) مهمترین دستاورد این پایان نامه بازشناسی آن دسته از نظریات مسئولیت مدنی حفاظت از محیط زیست در فقه و حقوق است که با فلسفه بنیادین حفاظت حداکثری از محیط زیست سازگار است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICPEEE02_121. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/402473/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صدیقیان، عبدالله و هلالی، لیلا،1394،تطبیق مسئولیت مدنی در مباحث زیست محیطی ازدیدگاه فقه شیعه،The First International Conference on the Role of Managing the Islamic Revolution in the Geometry of the Power of the World System (Management, Politics, Economics, Culture, Security, Accounting)،Tehran،https://civilica.com/doc/402473

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • دستورالعمل مصوب 2004 اتحادیه اروپا، خسارت به زمین را این‌گونه ...
 • در حقوق ایران، ماده 6 و 9 قانون حفاظت و ...
 • ماده 2 مقرر می‌دارد: «منظور از آلودگی هوا عبارت است ...
 • در اسناد بین‌المللی و اتحادیه اروپا نیز به تعریف آلودگی ...
 • جامعه علمی نباشد. همچنین بند الف ماده 1 کنوانسیون 13 ...
 • نکته دیگر اینکه آلودگی هوای ایجاد شده در یک کشور ...
 • در سال 1962 در شهر «آئوستا» در ایتالیا، کودکانی که ...
 • بحار الانوار، ج75، باب23، ص, 233 ...
 • صدوق، من لایحضره الفقیه، ج1، ص5 3. همان ...
 • صحیح بخاری 87:1، و صحیح مسلم 1:370 حدیث 3و4و5، و ...
 • ببیند: طوسی، الخلاف، ج1، ص4؛ همو، المبسوط، ج4، ص154؛ ابن‌ادریس ...
 • باقر مسگران کریمی، «چگونگی مصرف سم و اثراث سوء آن ...
 • .Sophie , op. Cit , p.1.12 13. منتظری، حسینعلی، همان ...
 • مهدی انصاری، «مسئولیت ناشی از خسارت‌های زیست محیطی»، فصلنامه حقوق، ...
 • از جمله می‌توان به مواد 9 و 10 قانون حفاظت ...
 • (پاتریس ژوردن، تحلیل رویه قضایی در زمینه مسئولیت مدنی، ترجمه ...
 • _ p.4Sophie deledore and donatienne ryckbost .liability for contaminated sites ...
 • .(Directive 2004 _ article 2(1)(c .10 ...
 • prieur, Michel, Droit de leenvi ronment, dalloz, 3edition, 1996, p. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 3,403
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support