ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ریز رخساره های زیستی و محیط رسوبی سازند آسماری در جنوب شرقی کوه میش(شرق گچساران)

Year: 1386
COI: GSI26_328
Language: PersianView: 1,569
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا بابایی - دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه اصفهان
علیرضا صیرفیان - گروه زمین شناسی دانشگاه اصفهان
حسین وزیری مقدم - گروه زمین شناختی دانشگاه اصفهان

Abstract:

در این پژوهش ریز رخساره های زیستی و شرایط حاکم بر محیط رسوبگذاری سازند آسماری در منتهی الیه جنوب شرقی کوه میش واقع در شرق گچساران در زاگرس چین خورده مورد مطالعه قرار گرفته است. سازند آسماری در ناحیه ی مورد مطالعه 257/7 متر ضخامت داشته و از تناوب آهک های نازک(گاهی نودولار) ، متوسط و ضخیم لایه تا توده ای تشکیل شده است. بر اساس خصوصیات سنگی ، سه واحد سنگ چینه ای در آن شناسایی شد. بر اساس مظالعه ی 130 عدد نمونه، 13 نوع ریز رخساره، متعلق به 3 ریز محیط رسوبی، لاگون (محصور و غیرمحصور)، سد بیوکلاستی و دریای باز(کم عمق و عمیق) مورد شناسایی قرار گرفت. ریز رخساره های لاگون به طور عمده از بنتیک فرامینیفرا وکستون-پکستون تشکیل شده، همچنین مادستون کوارتز دار نیز موجود می باشد. در لاگون محصور فرامینیفرهای با دیواره بدون منفذ(میلیولید، آرکیاس و دندربتینا) به وفور یافت می شود و در لاگون غیر محصور علاوه بر فرامینیفرهای بدون منفذ، نئوروتالیا و میوژیپسینوئیدس( فرامینیفرهای با دیواره منفذدار) نیز دیده می شود. ریز رخساره سد، بافت آن عمدتا گرینستون بوده و فرامینیفرهای منفذدار(نئوروتالیا) و بایوکلاستها از قبیل کوارالیناسه آ به فراوانی یافت می شود. ریز رخساره های دریای باز(کم عمق و عمیق) که در قسمت کم عمق، بافت بیشتر وکستون-پکستون، فلوتستون- ودستون می باشد می باشد که همراه با یک مجموعه متنوع و فراوان از فرامینیفرهای بزرگ با دیواره بدون منفذ، جلبک های قرمز، بریرزوئر و اکینید است. در قسمت های عمیق دریای باز همراه با بافت وکستون-پکستون، فرامینیفرهای پلاژیک و لپیدوسیکلنیده ها و نومولیتیده های پهن و بزرگ و به مقدار کمتر بایوکلاست های اکینید و بریوزوئر وجود دارد. این مطالعه حاکی است که ریزرخساره های لاگون در واحد c، ریزرخساره سد واحد A، و ریزرخساره های دریای باز در واحدهای A و B چشمپیرتر می باشد(شکل شماره 1). روند تغییر ریزرخساره ها از کف به بالای مقطع به صورت تدریجی بوده، به طوری که در ابتدا تحت شرایط رسوبگذاری عمیقتر قرار گرفته و سپس به سمت بالا، در شرایط کم عمق تشکیل شده است. لذا با توجه به ریزرخساره های ذکر شده و روند تدریجی آنها، به نظر می رسد که رسوبگذاری سازند آسماری در سه بخش از یک پلت فرم کربناته(رمپ داخلی، میانی و خارجی) تشکیل شده است. رمپ داخلی که بیشتر شامل ریزرخساره های لاگون است. رمپ میانی که شامل ریزرخساره سد بیوکلاستی و قسمت های کم عمقدریای باز می شود و رمپ خارجی که قسمت های عمیق دریای باز را شامل می شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is GSI26_328. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/40413/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بابایی، زهرا و صیرفیان، علیرضا و وزیری مقدم، حسین،1386،ریز رخساره های زیستی و محیط رسوبی سازند آسماری در جنوب شرقی کوه میش(شرق گچساران)،26th Symposium of Geosciences،Tehran،https://civilica.com/doc/40413

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 17,473
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support