یک روش محاسباتی کارا برای حل مساله کوتاهترین مسیر در یک شبکه با وزن های کمانی بازه ای

Publish Year: 1394
نوع سند: مقاله کنفرانسی
زبان: Persian
View: 504

متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

REGCMAES02_045

تاریخ نمایه سازی: 30 دی 1394

Abstract:

هدف مساله کوتاهترین مسیر یافتن مسیری با کمترین وزن از گره مبدا به همه گره های دیگر یک شبکه است. این مساله از بنیادی ترین و شناخته شده ترین مسایل بهینه سازی ترکیبی و نظریه شبکه است و در چند دهه گذشته به خاطر کاربردهای فراوان آن در مسیریابی، مخابرات، حمل و نقل، زمان بندی و غیره توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است. در دنیای واقعی وزن هر کمان در یک شبکه ممکن است بیانگر زمان، هزینه یا فاصله باشد. هر چند در نظریه شبکه قطعی، وزن هر کمان در مساله کوتاهترین مسیر اعداد حقیقی فرض می شود، به هر حال بیشتر کاربردهای عملی پارامترهایی دارند که دقیق نمی باشند. در این مقاله، مساله کوتاهترین مسیر در یک شبکه که وزن (هزینه، زمان یا طول) کمان ها با اعداد بازه ای نمایش داده می شوند بررسی می گردد. یک رویکرد مشترک در حال این دسته از مسایل، استفاده از شاخص مقبولیت برای مقایسه هر دو عدد بازه ای است. در این مقاله، نخست نقایص و کاستی های رویکرد موجود بررسی و جهت رفع این نقایص یک رویکرد جدیدی برای به دست آوردن کوتاهترین مسیر بازه ای پیشنهاد می شود. همچنین نشان داده می شود الگوریتم پیشنهادی از پیچیدگی محاسباتی کمتری نسبت به الگوریتم موجود برخوردار است.

Authors

اسحاق هاشمی

گروه ریاضی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر، قائمشهر، ایران

علی ابراهیم نژاد

ریاضی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائمشهر، قائمشهر، ایران

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :
  • Nayeem, S.M.A.. Pal, M., "Shortest path problem on _ network ...
  • Okada, S., Gen, M., "Fuzzy Shortest Path Problem", Computers and ...
  • Sengupta, A., Pal., T. K., "Theory and Methodology on Comparing ...
  • Sengupta, A., Pal., T. K., "Solving the shortest path problem ...
  • نمایش کامل مراجع