ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی شرایط رخداد پدیده کاویتاسیون در سرریز سد آغ چای به روش عددی

Year: 1394
COI: IHC14_024
Language: PersianView: 408
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

یوسف حسن زاده - پروفسور دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تبریز
قاسم خلیل زاده - کارشناس ارشد سازه های هیدرولیکی دانشگاه تبریز
سجاد پیربوداقی - دانشجوی دکتری سازه های هیدرولیکی دانشگاه تبریز

Abstract:

معمولاً هنگامی که سرعت جریان در قسمتی از سازه هیدرولیکی (مانند تنداب سرریزها) از یک حد مجاز فراتر رود، آن سازه در معرض خسارت ناشی از خلاءزایی (Cavitation) قرار می گیرد. برجستگی ها و ناصافی های سطوح بتنی که به هنگام ساخت و یا پس از آن ایجاد می گردد، باعث جدایی خطوط جریان ازبستر و کاهش موضعی فشار وخلاءزایی می گردد، همچنین این کاهش فشار ممکن است در ازاء افزایش سرعت باشد که موجب ایجاد شرایط آستانه یا آغاز خلاء زایی می گردد. روشهای تحلیلی و روابط تجربی موجود به دلیل پیچیدگی رفتار دینامیکی سیالات و خصوصاً وجود جریان های دوفازی در تندآب سرریزها محدودیت های زیادی دارند. به کمک مدلهای ریاضی می توان شرایط هیدرولیکی پیچیده را به همراه شرایط ورودی بالادست به صورت سه بعدی و با دقت قابل قبولی شبیه سازی کرد و با برقراری جریانهای عبوری مختلف احتمال بروز خلاء زایی در این سازه ها را بررسی نمود. در این مطالعه به منظور شبیه سازی جریان از روی شوت و تعیین پارامتر غلظت هوا در کف شوت از نرم افزار FLOW-3D استفاده شده است. این نرم افزار از روش حجم محدود (Finite Volume) برای حل معادلات میانگین رینولدزی ناویه- استوکس (RANS) استفاده می کند. سطح آزاد جریان در این مدل به روش حجم سیال (VOF) محاسبه می گردد. وبا استفاده از این نرم افزار جریان بر روی شوت با شیب های مختلف و هد قابل تغییر تحلیل گردید، در انتها در دو دبی 4400 و 1065 متر مکعب برثانیه که توسط مشاورطرح ارائه شده است، در اول دبی 4400 متر مکعب بر ثانیه بود و بعد با بررسی سیلاب های 10000 ساله به 1065 متر مکعب بر ثانیه کاهش یافت. نتایج شبیه سازی جریان دردبی 4400 مترمکعب برثانیه نشان می دهد که در قسمت اوجی وتغییر زاویه کانال تند آب از شیب 4/5 به 30/5 درجه رخداد پدیده کاویتاسیون بسیار محتمل است وجریان در دیوار جناحین جت پرتابی به بیرون لبریز می شود. بطوریکه در دبی 1065 متر مکعب برثانیه که سرریز روی آن اجرا شده کاویتاسیون رخ نمی دهدو جریان در دیوار جناحین جت پرتابی لبریز نمی شود. و به ازاء دبی مقادیر سرعت و فشار محاسبه می شود. نتایج بدست آمده در مقایسه با نتایج مشاور (مهاب قدس) از تطابق خوبی برخوردار می باشند.

Keywords:

سرریز اوجی شکل، مدلسازی عددی، نرم افزار Flow-3D ، سد آغ چای

Paper COI Code

This Paper COI Code is IHC14_024. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/437761/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حسن زاده، یوسف و خلیل زاده، قاسم و پیربوداقی، سجاد،1394،بررسی شرایط رخداد پدیده کاویتاسیون در سرریز سد آغ چای به روش عددی،14th Iranian Hydraulics Conference،Zahedan،،،https://civilica.com/doc/437761

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • مهندسین مشاور مهاب قدس، سیمای طرح سدآ غ چای، آرشیو ...
 • Ball, J.W. (1976) , "Cavitation from surface irregularities in high ...
 • Benson, B.W. (1966), "Cavitation inception on three dimensional roughness elements, ...
 • Falvey , H.T, (1983), "Predicting cavitation in tunnel spillways, " ...
 • Holl, J.W. (I960), "The inception of Cavitation on isolated surface ...
 • Wang, X., Zhou, L. (1979), "The method of calculation of ...
 • Wenping Lee and John A. Hoopes, (1996), 2 PREDICTION OF ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 19,878
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support