Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل بهره وری اقتصادی عوامل مؤثر در تولید شیر در گاوداری های استان فارس

Year: 1386
COI: IAEC06_004
Language: PersianView: 3,161
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رهام رحمانی - دانشجوی دکتری دانشگاه شیراز و عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منا

Abstract:

نیاز به تولید فراوان محصولات لبنی و بویژه شیر و محدود بودن عوامل تولید، ضرورت استفاده ی بهینه از منابع و افزایش بهره وری را آشکار می سازد . شاخص بهره وری در تجزیه و تحلیل ها ی اقتصادی مورد استفاده قرار می گیرد و این قابلیت را دارد تا فعالیت موجود یک واحد تولیدی را نسبت به وضعیت مطلوب مقایسه کرده، و میزان تغییرات کمی و کیفی صورت گرفته در واحد تولیدی را نشان دهد . در این تحقیق با توجه به هزینه و درآمد گاوداری ها و تخمین تابع تولید شیر شاخص های بهره وری نهایی، متوسط و کل عوامل تولید محاسبه و تحلیل شده است . بر اساس دو روش اسنادی و پیمایشی داده های لازم جمع آوری شد . در روش اسنادی با توجه به تعداد گاو شیری و مقادیر تولید شیر در شهرستان های مختلف استان سه شهرستان سپی دان، شیراز و مرودشت انتخاب گردید . در روش پیمایشی جمع آوری داده های مورد نیاز با تکمیل پرسشنامه و مصاحبه ی حضوری با مدیران گاوداری ها در شهرستان های مذکور انجام شد . بر اساس نتایج برای درصد بالایی از گاوداری های مورد بررسی مقادیر بهره وری نهایی برای هر رأس گاو شیری، هزینه ی سوخت، تعمیرات، نگهداری، دارو و مواد ضدعفونی کننده ، و ... و هزینه ی علوفه منفی و برای هزینه ی نیروی کار و هزینه ی خوراک کنسانتره مثبت بوده است . مقادیر بهره وری کل عوامل تولید دارای پراکندگی زیادی می باشد و امکان افزایش بهره وری از طریق کم ک ردن و یا حذف اختلاف بین بهره برداران دارای بهره وری بیشتر و کمتر وجود دارد . تأثیر ع واملی مانند شرکت در دوره های آموزشی و ترویجی، نحوه ی تلقیح و شیردوشی ، تعداد گاو شیری و سابقه ی فعالیت بر بهره وری کل عوامل تولید معنی دار و تأثیر عواملی مانند سطح تحصیلات، مکان جغرافیایی و رشته فعالیت های تکمیلی بر بهره وری کل عوامل تولید معنی دار نبوده است . در پایان بر اساس یافته های تحقیق برای حل مسائل گاوداری ها و افزایش بهره وری توصیه هایی ارائه شده است .

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAEC06_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/46775/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
رحمانی، رهام،1386،تحلیل بهره وری اقتصادی عوامل مؤثر در تولید شیر در گاوداری های استان فارس،6th National Conference of Agricultural Economics،Mashhad،https://civilica.com/doc/46775

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • ابطحی، س.ح و ب. کاظمی. 1380. بهره‌وری، موسسه مطالعات و ...
 • دانشور کاخکی، م.، عمرانیان خراسانی، م. و سروری، ع.ا. 1384. ...
 • دیوید ال. دبرتین . 1376. اقتصاد تولید کشاورزی، ترجمه دکتر ...
 • سازمان جهاد کشاورزی فارس، معاونت امور دام _ 1381 . ...
 • سازمان جهاد کشاورزی فارس، معاونت امور دام .1385. بررسی وضعیت ...
 • سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سارمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ...
 • شادپور ع.و ا. چیذری. بررسی اثر عوامل نظام تولید بر ...
 • کیانی، م. و ن. اکبری.1380. بررسی میزان بهره‌وری دامداری های ...
 • کوپاهی، م، 1379، اصول اقتصادکشاورزی، انتشارات دانشگاه تهران. ...
 • یزدان‌پناهی، م. 1381. ظرفیت بهینه گاوداری های تولیدکننده شیر در ...
 • Fabricant, S. 1969. A primer on productivity, Newyork: Random house. ...
 • Sharma, V.P. and Singh, R.V. 1993. Resource productivity and allocation ...
 • Somda, J. 2002. Livestock economics and policy research, h4tn0/vwv itc ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 21,731
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support