Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیل رقابت پذیری زنجیره عرضه زعفران ایران

ششمین کنفرانس اقتصاد کشاورزی ایران
Year: 1386
COI: IAEC06_101
Language: PersianView: 2,466
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

هادی امیری - دکتری اقتصاد عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی
رضا بوستانی
علی رنجبرکی - دکتری اقتصاد عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی

Abstract:

زنجیره عرضه، مجموعه فعالیتهایی را از مرحله تولید تا مصرف شامل می شود . در زنجیره عرضه، جریان کالا از حلقه تولید به حلقه مصرف و جریان مالی از حلقه مصرف به حلقه تولید و جریان اطلاعات دوجانبه است . رقابت پذیری یک محصول، به کارایی این سه جریان در سازمان زنجیره عرضه بستگی دارد . بر همین اساس در مدل پورتر، عوامل موثر بر رقابت پذیری در چهار حوزه اصلی ( شرایط تقاضا، شرایط عوامل، صنایع مرتبط و پشتیبان و استراتژی بنگاه، ساختار و رقابت ) و دو حوزه فرعی ( دولت و شانس ) بررسی می شوند . در مقاله حاضر وضعیت عوامل رقابت پذیری زنجیره عرضه زعفران ایران مورد بررسی قرار گرفته است . بر همین اساس و با استفاده از شواهد موجود 2 ، پویایی بین مسائل زعفران در حلقه های تولید، فرآوری و بازرگانی برجسته شده است . نشان داده شده که رقابت مخرب در حلقه بازرگانی خارجی، ضمن از بین بردن انگیزه سرمایه گذاری بلندمدت در بخش بازرگانی خارجی این محصول، از یک طرف بازاریابی بین المللی را فاقد توجیه اقتصادی کرده و از طرف دیگر در انتقال اطلاعات بخش تقاضا به مراحل تولید و فرآور ی ناکارا بوده است . این شرایط باعث شده بازاریابی زعفران توسط شرکتهای اسپانیای ( و اخیرا اماراتی ) انجام شده و بدین ترتیب بخش مهمی از ارزش افزوده محصول، نصیب آنان شود . توزیع نامتقارن ارزش در طول زنجیره عرضه زعفران، در بلندمدت به کاهش کیفیت محصول انجامیده است . بر اساس چارچوب تحلیلی ارائه شده در این مقاله، سیاستهای دولت در این محصول ( از جمله خرید توافقی ) ، رقابت پذیری زنجیره عرضه محصول را با مسائل حادتری مواجه کرده است . در صورت اصلاح سیاستهای دولتی با محوریت توجه به تقویت عوامل رقابت پذیری زنجیره عرضه، امید می رود بخشی از چالشهای آتی تجارت خارجی این محصول مرتفع شود . با توجه به ظهور تولیدکنندگان جدید داخلی و خارجی، افزایش تولید این محصول می تواند به کاهش شدید در قیمت عمده فروشی و صادراتی آن منجر شده و این امر به ورشکستگی تولیدکنندگان می انجامد . بعلاوه از آنجاکه با وضع استاندارهای جدید در کشورهای اروپایی، بهداشت و سلامت کالای نهایی در طول زنجیره عرضه محصولات کشاورزی اهمیتی دو چندان یافته، بی توجهی به نگاه زنجیره ای در سیاستگذاری آسیب های جبران ناپذیری خواهد داشت

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAEC06_101. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/46872/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امیری، هادی و بوستانی، رضا و رنجبرکی، علی،1386،تحلیل رقابت پذیری زنجیره عرضه زعفران ایران،6th National Conference of Agricultural Economics،Mashhad،https://civilica.com/doc/46872

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بوستانی، رضا، "زنجیره عرضه محصولات کشاورزی از منظر هزینه مبادله، ... [Conference Paper]
 • ترکمانی، جواد، " تولید و بازاریابی و عوامل موثر بر ...
 • ". کافی، محمد، "زعفران فناوری تولید و فرآوری"، انتشارات دانشگاه ...
 • عزیزی، مریم، "مطالعه ساختار بازار جهانی و تعیین بازارهای هدف ...
 • . همتی، عباس و همکاران _ " فرآوری و بسته ...
 • Chopra, Sunil and Meindl, Peter, 2001, "Supply Chain Management: strategy, ...
 • Brennan, Donna, 2004, "Public Policy Issues in Supply-Chain Management, " ...
 • International Trade Centre U N C T A D / ...
 • Jin, Byoungho and Moon, Hwy-Chang, 2006, ، The diamond approach ...
 • Porter, M. E. 1990, Competitive Advantage of Nations, New York, ...
 • Woods, Elizabeth J. 2004, "Supply-Chain Management: Understanding the Concept and ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

3.00
2 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 0
3 2
2 0
1 0

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 6,846
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support