ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تخمین نرخ نفوذ مته حفاری Bit ROP با در نظر گرفتن پارامترهای حفاری، سیال حفاری و نگرش بر لیتولوژی منطقه با بهکارگیری شبکه عصبی مصنوعی ANN

Year: 1395
Publish place:
COI: OGPD03_063
Language: PersianView: 1,297
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سجاد اسکندریان - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شاهرود
بهزاد تخم چی - دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود
وامق رسولی - استاد دانشگاه داکوتای شمالی
جهانگیر حمیدی - کارشناس ارشد برنامه ریزی حفاری شرکت مدیریت اکتشاف نفت

Abstract:

حفاری چاههای نفت و گاز یکی از بخشهای مهم و در حین حال پرهزینه صنعت نفت میباشد. در عملیات حفاری زمان و راندمان عملیات حفاری به عنوان فاکتورهایی که ارتباط مستقیم با هزینههای حفاری دارند، از اهمیت فراوان برخوردارند. یکی از معیارهای راندمان حفاری، میزان نرخ نفوذ مته حفاری و به بیان دیگر نرخ حفر چاه میباشد. تخمین این پارامتر و اطلاع از آن هنگام برنامهریزی جهت حفر یک چاه، میتواند به ارزیابی دقیقترمدت زمان حفاری و برآورد هزینه آن کمک شایانی نماید. همچنین با آگاهی از میزان نرخ نفوذ و بهکارگیری آن در روابط موجود، میتوان زمان مناسب تعویض مته را تعیین نمود که این عامل در بهینهسازی عملیات حفاری نقش بسزایی خواهد داشت. در این پژوهش با استفاده از پارامترهای عملیات و سیال حفاری به عنوان ورودی، مدلی ساخته شد و از آن جهت تخمین نرخ نفوذ مته حفاری استفاده گردید. جهت ساخت مدل شبکه عصبی مصنوعی226 مجموعه داده واقعی حاصل از حفاری چاههای یکی از میادین جنوب غربی ایران مورد استفاده قرار گرفت 13 پارامتر که بیشترین اثر را بر نرخ نفوذ داشتند، به عنوان ورودی در نظر گرفته شدند. جهت آموزش شبکه از الگوریتم لونبرگ - مارکوارت استفاده شد. یک لایه میانی 18 نرون به عنوان ساختار بهینه شبکه عصبی در نظر گرفته شد. پس از ساخت و آموزش شبکه، میزان رگرسیون 0/89 برای دادههای آموزش و0/80 برای دادههای آزمون بدست آمد. با توجه به تأثیر جنس سنگ بر نرخ نفوذ، سعی گردید با مطالعه لیتولوژی منطقه و بر اساس ویژگیهای هر سنگ، معادلی عددی برای آن تعیین گردد. در نتیجه بر اساس توالی و خصوصیات هر قسمت از سازند، عددی جهت آن ساختار سنگی و در آن عمق بهدست آمد. نتایج حاصله، به عنوان یک ورودی مستقل دیگر به شبکه اعمال گردید. افزودن این ورودی باعث بهبود عملکرد مدل شد. در این حالت و با14 نرون ورودی، میزان رگرسیون0/926 برای داده های آموزش و0/87 برای داده های آزمون بدست آمد.

Keywords:

نرخ نفوذ حفاری، شبکه عصبی مصنوعی، آموزش شبکه، لیتولوژی

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPD03_063. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/483777/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسکندریان، سجاد و تخم چی، بهزاد و رسولی، وامق و حمیدی، جهانگیر،1395،تخمین نرخ نفوذ مته حفاری Bit ROP با در نظر گرفتن پارامترهای حفاری، سیال حفاری و نگرش بر لیتولوژی منطقه با بهکارگیری شبکه عصبی مصنوعی ANN،سومین کنفرانس بین المللی نفت،گاز،پالایش وپتروشیمی بارویکردتوسعه ارتباط دولت،دانشگاه وصنعت،Tehran،،،https://civilica.com/doc/483777

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • نوروزی بزمین آبادی، س.، (1393)، 2 برسی تاثیر پارامترهای مکانیکی ...
 • کمالی، .ر، لی مددی، ف.، فخری، ا. (1389)، کرد روش‌های ...
 • Bjornsson, E., Hucik, B., Szutiak, G., Brown, L.A., Evans, H., ...
 • Akgun, F., (2002), :How to Estimate the Maximum Achievable Drilling ...
 • Dipl, I., Prassl, F., "Drilling Engineering, " Curtin University of ...
 • Remmert, S. M., Witt, J. W., Dupriest, F. E. (2007), ...
 • Bourgoyne, A.T. Jr., Millheim, K.K., Chenevert, M.E., Young, F.S., (1991), ...
 • Galle, E.M., Woods., H.B., (1960), "How to Calculate Bit Weight ...
 • Hagan, M.T., Menhaj, M., (1994) "Training Feedforward Networks with the ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 7,663
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support