ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارتباط بین تغییرات کاربری اراضی و افت سطح آب زیرزمینی در دشت زنجان

Year: 1394
Publish place:
COI: NECONF01_027
Language: PersianView: 458
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سلمانعلی بیگدلو - دانشجوی کارشناسی ارشد ارزیابی و آمایش سرزمین
مهرداد خانمحمدی - استادیار دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان

Abstract:

ارتباط میزان تغییرات کاربری اراضی با نوسانات سفره آب زیرزمینی یکی از روش های مستقیم تاثیرات کاربری بر وضعیت هیدرولوژیکی هر منطقه است که می تواند مدیران را در مدیریت بهینه منابع طبیعی یاری دهد. برای انجام این تحقیق نقشه کاربری اراضی سال 1386 و 1392 برای تعیین میزان و نوع تغییرات در طی این شش سال، با هم مقایسه شد در ادامه برای بررسی دقیق تر میزان افت سطح آب در هر پیزومتر در طی سال آبی 87-86 تا سال ابی 92-91 محاسبه شد و به صورت لایه نقطه ای وارد GIS شد.سپس از طریق روش کریچینگ درون یابی انجام شد و مکان هایی از آبخوان دشت که بیشترین افت را داشتند مشخص شد. افزایش نشان داد بیشترین تغییرات از کاربری های مختلف به کاربری زراعت آبی با 34/95 درصد در کل محدوده آبخوان دشت زنجان است. نتایج درون یابی نشان داد در منطقه از آبخوان دشت زنجان که در طول 6 سال آبی بیشترین میزان افت را داشته است، تعطیلات از پوشش درختی به زراعت آبی با شامل بودن 17/34 درصد از مساحت این قسمت بالاترین میزان تغییرات کاربری اراضی را در بر می گیرد. بنابراین اکثر تغییرات در طول 6 سال در آبخوان دشت زنجان به کاربری های بود که منجر به افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی و در نتیجه کاهش سطح آب زیرزمینی در منطقه خواهد شد. در واقع ما در پی این بوده ایم که از افت سطح آب زیرزمینی، تحقیقات کاربری ها را نتیجه بگیریم ولی فعلاً در دشت زنجان افت سطح آب است که نتیجه تغییرات کاربری شده است. بنابراین انتظار می رود در آینده این تأثیر معکوس شود و افت شدید سطح آب زیرزمینی منطقه به کاربری های دشت مؤثر واقع شود و در نتیجه کاربری هایی مثل زراعت آبی دیگر در منطقه قابل اجرا نباشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is NECONF01_027. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/490291/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بیگدلو، سلمانعلی و خانمحمدی، مهرداد،1394،ارتباط بین تغییرات کاربری اراضی و افت سطح آب زیرزمینی در دشت زنجان،اولین همایش ملی محیط زیست طبیعی،Rasht،https://civilica.com/doc/490291

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support