Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی زیست محیطی لسها در ایجاد پدیده گرد و غبارهای جنوب-غربی ایران و اثرات آن بر سلامتی انسان

Year: 1394
COI: NECONF01_088
Language: PersianView: 359
This Paper With 6 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 6 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

نرگس مقصودی - دانشجوی کارشناسی محیطزیست، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
هیوا علیمیزاده - استادیار گروه محیط زیست ،دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

Abstract:

لس ها، نهشته های بادرفتی اند که اغلب در عرض های جغرافیایی 30 تا 60 درجه نیمکره شمالی، موسوم به کمربند لس قرار دارند. مطالعات لس در ایران نسبت به مطالعات انجام شده در دنیا ناچیز بوده و به دلیل پژوهش های اندک، لسهای ایران در دنیا کمتر شناخته شده هستند. مطالعه رسوبات لسی به دلیل نقش این رسوبات در ایجاد ریزگردها و همچنین ایجاد بیماریهای تنفسی و قلبی و سرطان ریه که صدمات زیادی را وارد می کنند، اهمیت دارد. در این مطالعه به بررسی زیستمحیطی رسوبات لسی ایران در ایجاد پدیده گرد و غبار و اثرات آن بر سلامتی انسان پرداخته شده است. از دیدگاه بهداشت عمومی ذرات گرد و غبار یکی از عوامل مهم تشدید کننده بیماریهای تنفسی میباشد و منجر به شیوع انواع بیماریهای ریوی نظیر آسم، برونشیت های مزمن و فیبروز دهنده های ریه، آلرژی های حساس، ایجاد مشکل در تنفس بیماران قلبی و عروقی می شود. سرچشمه اصلی ریزگردها باتوجه به تصاویر MODIS از صحرای عربستان شروع شده و با پوشش کویت و مناطقی از خلیج فارس و عراق وارد ایران شده و سراسر استان خوزستان را در بر گرفته است. رسوبات لسی که در اثر فرسایش بادی انتقال مییابند، خطرات عمدهای را برای سلامتی انسان به بار می آورند و باعث ایجاد بیماری های مختلفی مانند بیماری های تنفسی، قلبی و سرطان ریه می شوند. سرطان ریه بیماری است که به رسوبات لسی نسبت داده می شود. دراین مورد کانیهای سیلیکاته و وجود فیبرهای سیلیسی با منشأ معدنی و ذرات کوارتز با گوشههای زاویه دار در نهشتههای لسی، میتوانند از دلایل سرطان مری با شیوع بالا باشد. از دیگر تاثیرات نامطلوب و خسارتهای ناشی از طوفان های گردو غبار میتوان مدفون شدن مناطق مسکونی، از بین رفتن زمینهای کشاورزی، گسترش نواحی بیابانی و آلودگی آبهای سطحی را نیز ذکر نمود.

Keywords:

لس , گرد و غبار , سلامتی , بیماری های قلبی و تنفسی , MODIS

Paper COI Code

This Paper COI Code is NECONF01_088. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/490352/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مقصودی، نرگس و علیمیزاده، هیوا،1394،بررسی زیست محیطی لسها در ایجاد پدیده گرد و غبارهای جنوب-غربی ایران و اثرات آن بر سلامتی انسان،The first national conference on natural environment،Rasht،https://civilica.com/doc/490352

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,357
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support