Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

خلع ید از اموال مشاع

نخستین کنگره بین المللی  جامع حقوق
Year: 1394
COI: LAWI01_333
Language: PersianView: 4,484
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

حمید اسدی - کارشناسی ارشد حقوق خصوصی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، یزد، ایران.
سیداحمد میرخلیلی - استادیار حقوق خصوصی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد یزد، یزد، ایران.
سیدجعفر هاشمی - دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد میبد، یزد، ایران.

Abstract:

در این مقاله تلاش هایی در جهت ساماندهی هر چه بهتر خلع ید از اموال مشاع صورت گرفته است. سابقه دعوای خلع ید از اموال در حقوق اسلام به قاعده ضمان ید بر می گردد و در حقوق ایران با عنایت به این مستند دعوای خلع ید در مواد مذکور در مبحث غصب در قانون مدنی که به سال تدوین این قانون در سال 1307 می رسد. اگر چه یکی از پرتعدادترین دعاوی موجود در دادگاه هایی ایران دعاوی مربوط به رفع تصرف عدوانی می باشد که این دعاوی در غالب موارد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و در سرنوشت اموال مالکین و متصرفین آن ها نهایت تأثیر را دارد که این دعاوی تحت عنوان خلع ید از اموال مشاع ظهور و بروز پیدا می کند چرا که در اموال مشاع هر جزء مال بین شرکاء مشترک بوده و شرکاء در تمام ذرات مال به نسبت سهمشان مالک می باشند اما تصرف و انتفاع در هیچ قسمت از این اموال در انحصار هیچ یک از شرکاء نیست و تصرف از طرف شریک دیگر در صورت فقدان اذن یا اجازه بعدی غصب محسوب می گردد که نقش این دعوا را دو چندان می کند. هدف قانونگذار نیز از تأسیس عناوین حقوقی استفاده بجا و مناسب در جهت طرح دعوا و دفاع از حقوق افرادی که حقی از آن ها تضییع شده و برقراری مجدد نظمی که بر اثر اقدام فرد (خوانده) مختل شده است که در غالب دعاوی خلع ید خواهان می تواند دعوای خلع ید از اموال مشاع را طرح نموده و دادگاه با توجه به مالکیت، خواهان دعوا حکم خلع ید صادر اگرچه در زمینه اجرا با مشکلاتی همراه بوده اما با تصویب قانون اجرای احکام مدنی مصوب سال 1356 از کل ملک خلع ید و تصرفات شرکاء را تابع املاک مشاعی می داند که در این تحقیق خلع ید از اموال مشاع و اجرای آن و مقایسه با نهادهای مشابه مورد بررسی قرار گرفته است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is LAWI01_333. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/503125/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسدی، حمید و میرخلیلی، سیداحمد و هاشمی، سیدجعفر،1394،خلع ید از اموال مشاع،The International Universal Iran Laws Congress،https://civilica.com/doc/503125

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 7,721
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support