ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تعیین مقادیر فلزات سنگین Ni و V بعنوان شاخص نفت خام در رسوبات و دو کفه ای Anodont cygnea تالاب انزلی و تاثیر فعالیتهای نفتی کشورهای حوضه دریای خزر بر این آلاینده ها

Year: 1387
COI: TSOGE01_006
Language: PersianView: 1,837
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

لیدا سلیمی - دانشکده علوم دریایی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران
محمد ربانی - پژوهشکده علوم و فنون هسته ای (سازمان انرژی اتمی ایران)
پیمان اقتصادی عراقی - مرکز ملی اقیانوس شناسی ایران
شهلا جمیلی - موسسه تحقیقات شیلات ایران

Abstract:

نظر به اهمیت تالاب انزلی بعنوان یک تالاب بین المللی و همچنین برخورداری شرایط اکوسیستمی این تالاب برای پرورش و رشد آبزیان در حاشیه جنوبی دریای خزر وجود جایگاه ویژه نرمتنان پایش زیستی این تالاب از اهمیت خاصی برخوردار است. متاسفانه تالاب انزلی همواره در معرض تهدید آلاینده های نفتی و فلزات سنگین معمول در ترکیبات نفت خام نظیر نیکل و وانادیم (با توجه به اکتشافات نفتی اخیر در دریای خزر و نوسانات سطح آب) و پسابهای شهری قرار دارد. فلزات سنگین به دلیل خاصیت کارسینوژنیک و موتاژیک می توانند برای موجودات زنده حتی در نسل بعدی بسیار خطرناک باشند. لذا با توجه به مواد مذکور و انتقال آلودگی در طول زنجیره غذایی بواسطه مصرف آبزیان آلوده، لزوم تعیین غلظت اینگونه آلاینده ها در محیط زیست و محیط های آبی بسیار حائز اهمیت است و علاوه بر اینکه سبب می شود وضعیت آلودگی محیط زیست نسبت به این آلاینده ها در حال حاضر مشخص شود تا اقدامات مناسب مدیریتی برای رفع آن انجام پذیرد می تواند مبنایی برای مونیتورینگ های سال های آتی و بررسی روند افزایش احتمالی آن ها هم باشد. در این پروژه یکی از گونه های بومی تالاب انزلی یعنی دو کفه ای Anodont cygnea (که با توجه به نوع تغذیه این دو کفه ای یعنی Filter Feeder بودن، آلودگی را با غلظتی بمراتب بیشتر از محیط آبی جذب می کند) مورد بررسی قرار گرفته و میزان آلاینده هایی نظیر فلزات سنگین نیکل و وانادیم در بافت آن تعیین مقدار می شود. البته به طور همزمان از رسوبات استگاههای مورد نظر در تالاب انزلی ( که احتمال وجود آلاینده های فوق الذکر در آن ها بیشتر است) نیز نمونه برداری صورت گرفته و پس از انتقال به آزمایشگاه و آماده سازی آنها و انجام آنالیزهای شیمیایی با استفاده از روش جذب اتمی، فلزات سنگین Ni و V در آنها تعیین گردیده است. لازم به ذگر است که کمترین مقدار نیکل و وانادیوم در بافت به ترتیب0/0249 , 0/0231 µg/g و در رسوبات 1.4381، 0.4024 µg/g و بیشترین مقدار نیکل و وانادیوم به ترتیب 0.3243، 1.3351 µg/g و در رسوب 306.9603، 19.3561 µg/g می باشد.

Paper COI Code

This Paper COI Code is TSOGE01_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/51218/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سلیمی، لیدا و ربانی، محمد و اقتصادی عراقی، پیمان و جمیلی، شهلا،1387،تعیین مقادیر فلزات سنگین Ni و V بعنوان شاخص نفت خام در رسوبات و دو کفه ای Anodont cygnea تالاب انزلی و تاثیر فعالیتهای نفتی کشورهای حوضه دریای خزر بر این آلاینده ها،TECHNICAL SEMINAR on OIL, Gas and ENVIRONMENT،Shiraz،https://civilica.com/doc/51218

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Andersen. D. W., 1998. Natural levels of Ni, Se & ...
 • Astudillo, L. R., I. Chang Yen & I. Bekele. 2005. ...
 • Bartol, I. K., R. Mann & M. Luckenbach. 1999. Growth ...
 • Birch, G.F., 2000. Marine pollution in Australia, with special emphasis ...
 • Boening, D. W. 1999. An evaluation of bivalves as biomonitors ...
 • Chang, H. M.1988. Accumulation and tolerance to Cd, Cu, Pb ...
 • Cohen, T., S. Shane, H. Que & R. F. Ambrose. ...
 • Daskalakis, K. D., O Connor, T.P., 1995. Distribution of chemical ...
 • Gerges, M.A., 1994. Marine Pollution Monitoring, Assessment and Control - ...
 • Glasby, G.P. and Szefer, P., 1998. Marine pollution in Gdansk ...
 • Jaffe, B. E., Smith, R. E., Zinc, L., 1998. Sedimentation ...
 • Laboy - Nieves, E. N., E. Klein., J. E. Conde, ...
 • Mohammed, A., I. Chang Yen & I. Bekele. 2001. Heavy ...
 • Presley, B. J., R. J Taylor & P. N. Booth. ...
 • Rainbow, P. S. 1995. B iomonitoring of heavy metal availability ...
 • Sakao, S. & H. U. Huchida. 1999. D etermination of ...
 • Standard Methods for Water & Waste Water Ex amination, 2003. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند


  بر اساس سیستم تحلیلی استنادات مقالات، تاکنون برای نگارش 1 Paper استفاده شده است.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 32,764
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support