Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی آلودگی نوری و راهکارهای ارتقای محیط زیست شهری در شب

Year: 1395
Publish place:

COI: ARCHCONF03_087
Language: PersianView: 476
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمیده کریمی - کارشناسی ارشد محیط زیست کارشناس GIS شهرداری سیرجان
فرهاد افصحی - کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری شهردار منطقه دو سیرجان

Abstract:

نور همواره نقشی مهم در حیات بشر ایفا نموده است . نخستین عامل محیطی که برای هر نوع فعالیتی ضروری است ، نور و روشنایی می باشد . این عامل بیش از سایر متغیر های فیزیکی تأثیر دارد؛ زیرا متغیرهای دیگری را که در کیفیت انجام کار نقش مهمی دارند دستکاری می کند . با این وجود، سیر پیشرفت منابع نوری که همواره به سمت آسایش بشر بوده، با استفاده نابجا و اشتباه، موجب ایجاد ضرر و زیان برای وی گشته است . یکی از بزرگترین این زیانها را می توان پدیده آلودگی نوری دانست . بطور کلی آلودگی نوری به نور اضافی یا مزاحمی گفته می شود که توسط انسان بوجود آمده باشد و به بیان دیگر، نور اضافی یا مزاحمی که بدلیل طراحی یا اجرای بد یک سیستم روشنایی و ایجاد نوری فراتر از حد انتظار روشنایی بوجود آمده باشد . گسترش نامناسب و بی رویه شهرها، استفاده گسترده از لامپ های غیر استاندارد، عدم آگاهی مردم در استفاده صحیح از نور و وسایل تولید کننده آن و سیاست های نادرست مدیریت شهری در به کارگیری نور در معابر و گذرگاه ها، سبب بروز آلودگی نوری در شهرها شده است . از آنجائیکه این پدیده دارای اثرات منفی بسیاری شامل اثرات زیست محیطی بر جانوران و گیاهان و بطور کلی اکوسیستم حیات وحش، تاثیر بر ستاره شناسی، تلفات انرژی، ایجاد یا تشدید بیماری ها، مبهم بودن ستارگان در آسمان شب و ... است، مطالعه و بررسی آن دارای اهمیت فراوان بوده و مقابله با آن می تواند اثرات مثبت فراوانی در پی داشته باشد . در ادامه به بررسی آلودگی نوری در اجتماعات بشری پرداخته و برخی از راهکار های عملی جهت کاهش آلودگی نوری را بررسی خواهیم نمود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ARCHCONF03_087. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/519121/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کریمی، حمیده و افصحی، فرهاد،1395،بررسی آلودگی نوری و راهکارهای ارتقای محیط زیست شهری در شب،اولین کنفرانس بین المللی و سومین کنفرانس ملی معماری و منظر شهری پایدار،Mashhad،https://civilica.com/doc/519121

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • کلهر، حسن:مهندسی روشنایی، چاپ سوم، تهران، انتشارات شرکت سهامی1385. ...
 • صائب، کیوان، تیزرو، نازلی، فهیمی، فرید، ارزیابی آسیب پذیری مناطق ...
 • مک گوان، کیت، آلودگی های خطرناک، مترجم :ترانه طاهری.شرکت انتشارات ...
 • رضایی، مهری ؛ صادق، زهرا ؛ پیامدهای اقتصادی -زیست محیطی ...
 • نوری غلامرضا، آلودگی نوری و پیامدهای منفی آن بر حفاظت ...
 • Gal G, Loew ER, Rudstam LG, and Mohammadia AM. 2006. ...
 • Barducci, A., Benvenuti, M., Bonora, L., Castagnoli, F., Guzzi, _ ...
 • Elvidge C, Baugh KE, Kihn EA, and Davis E. lights ...
 • Fabio Falchi _ Pierantonio Cinzano _ Christopher D. Elvidge , ...
 • Favero G., Federici A., Blanco A. R., Stagni R., 2004, ...
 • Sona Hosseini, S., Nasiri, S., 2008. Measurement of light pollution ...
 • Moore MV, Pierce SM, Walsh HM, et al. 2003. Urban ...
 • Ing. Frantisek Dostal, prof. Ing. Karel Sokansky _ Long-term measuremens ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Municipality
Paper count: 63
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support