Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تجلی هنرهای رو به فراموشی در گرافیک محیطی به منظور احیای هنرهای مذکور و اعتلای فرهنگ و هنر بومی (مطالعه موردی پنجاه اثر نقش برجسته و نقاشی دیواری از مجموعه آثار گرافیک محیطی مترو تهران)

Year: 1395
Publish place:

COI: ACIICC01_086
Language: PersianView: 605
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

Buy and Download

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

Authors

اعظم محمودی - نویسنده مسئول: دانشجوی کارشناسی ارشد ارتباط تصویری، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
محسن حسن پور - استادیار، دکترای پژوهش هنر، ارتباط تصویری، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی
سوسن خطایی - استادیار، دکترای پژوهش هنر، ارتباط تصویری، دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

Abstract:

بی تردید هنرها، از جلوه های بازر هر فرهنگ و تمدن هستند که سایر وجوه فرهنگی یک تمدن را به نمایش می گذارند. در حقیقت هنرها،نمود بصری و شکل دیداری فرهنگ ها محسوب می شوند. شاید بتوان زوال و نابودی هر هنر و صناعتی را به خاموش شدن چراغی ازچلچراغ پرفروغ فرهنگ و تمدن تشبیه کرد، لذا با فراموشی هر هنر و صناعت، فرهنگ ها نیز یک گام به سوی نابودی پیش خواهند رفت.تعامل میان هنرها وصناعات گوناگون همواره موجب احیا و اعتلای آنها و چه بسا سبب به وجود آمدن هنری نو و بدیع شده است. محجورماندن هنرها و عدم ارتباط مستقیم با جامعه را شاید بتوان یکی از دلایل فراموش شدن آنها دانست و بنابراین یکی از راه های حفظ وبقای هنرهای رو به فراموشی، آشتی مجدد با جامعه و یادآوری دیداری از طریق نمایش آنها در سطح شهرها می باشد. گرافیک محیطیبعنوان یکی از شاخصه های اصلی تشکیل دهنده هویت بصری شهرها که نقشی تعیین کننده در شکل گیری و ارتقاء سطح سواد بصریجامعه ایفا می نماید، می تواند به عنوان ابزار و رسانه ای سودمند در این زمینه محسوب شود. در واقع با تجلی و ظهور هنرهای رو بهفراموشی در قالب گرافیک محیطی، چه به لحاظ طرح و نقش و چه در زمینه تکنیک ها، ابزارها و روش ها، با توجه به محیط اجرا، می تواندر جهت حفظ و احیای این هنرها گام برداشت. از طرف دیگر این ارتباط دو سویه و بازنمود هنرهای مذکور در گرافیک محیطی سطحشهرها میتواند نقش مؤثری در احیای هنر، فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و هدایت سواد بصری جامعه به سوی هنرهای بومی و سنتیداشته باشد.حال این پرسش مطرح می گردد که این ارتباط و تعامل دوسویه میان هنرهای ایرانی اسلامی و گرافیک محیطی به چه صورت و از چهطریقی میتواند برقرار شود؟ پاسخ به این سؤال و همچنین بررسی نقش گرافیک محیطی در جهت احیای هنرهای رو به فراموشی و نیزنقش متقابل کاربرد این هنرها در حیطه گرافیک محیطی به منظور احیای هنر، فرهنگ و هویت بومی و ملی، از جمله اهداف مورد نظرپژوهشگران این مقاله هستند که با روش توصیفی و تحلیلی در پی دستیابی به آنها می باشند.در پژوهش حاضر پنجاه اثر گرافیک محیطی شامل نقشبرجسته و نقاشی دیواری از میان مجموعه آثار موجود در خطوط پنجگانه متروتهران که به صورت اتفاقی انتخاب شده اند، مورد بررسی قرار میگیرد تا میزان تعامل گرافیک محیطی با هنرهای ایرانیاسلامی از نظر طرحو نقش، محتوا و تکنیک های اجرایی و همچنین تأثیر و تأثر متقابل آنها، مورد ارزیابی قرار گیرد. [توضیح سیویلیکا: فایل مقاله ناقص است]

Keywords:

هنر و صناعات , فرهنگ و هنر ایرانیاسلامی , هنرهای روبه فراموشی , گرافیک محیطی مترو تهران

Paper COI Code

This Paper COI Code is ACIICC01_086. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/527411/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
محمودی، اعظم و حسن پور، محسن و خطایی، سوسن،1395،تجلی هنرهای رو به فراموشی در گرافیک محیطی به منظور احیای هنرهای مذکور و اعتلای فرهنگ و هنر بومی (مطالعه موردی پنجاه اثر نقش برجسته و نقاشی دیواری از مجموعه آثار گرافیک محیطی مترو تهران)،نخستین همایش بین المللی هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای روبه فراموشی،Isfahan،https://civilica.com/doc/527411

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

3.50
2 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 1
3 1
2 0
1 0
نقد پژوهشگران در مورد Paper تجلی هنرهای رو به فراموشی در گرافیک محیطی به منظور احیای هنرهای مذکور و اعتلای فرهنگ و هنر بومی (مطالعه موردی پنجاه اثر نقش برجسته و نقاشی دیواری از مجموعه آثار گرافیک محیطی مترو تهران)
فرناز کمالی (1396/05/10): مفید بود

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 5,677
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support