Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

حفظ و احیاء نقوش سفالین ارگ بم (دوره اسلامی) با بکار گیری آنها در طراحی مانتوی بانوان

نخستین همایش بین المللی هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای روبه فراموشی
Year: 1395
Publish place:
COI: ACIICC01_103
Language: PersianView: 487
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

حمیده کامشاد - دانشجوی کارشناسی ارشد ، دانشگاه آزاد اسلامی یزد، دانشکده هنر و معماری، گروه طراحی پارچه و لباس
زهرا احمدی - استاد یار دانشگاه هنر تهران، دانشکده هنرهای کاربردی، گروه فرش

Abstract:

ارگ بم ازجمله مناطق مهم سفالگری ایران بوده است. تنوع کمی و کیفی آثار این شهر در دوره اسلامی از جلوه های درخشانهنر اسلامی ایران به شمار می آید. سده های 9، 10، 11 از مهمترین دوره های مهم سفالگری این منطقه بوده و آثار به جای مانده ازاین دوران از حیث زیبایی شناسی بسیار قابل توجه و چشمگیر است. اما در گذر زمان از بین رفته و یا در حال فراموشی می باشد.ازاینرو، هدف این پژوهش، مطالعه آثار این دوره و موضوعاتی همچون مضمون تزیینات نقوش، فرم و رنگ سفالینه ها بوده است .به منظور حفظ و احیاء این هنر تاریخی سعی شده تا تحلیل و برآیندی از الگوهای مناسب جهت کاربرد آن در زندگی امروزی ارائهشود. لباس بانوان، مانتو، که در سطح جامعه نمود عینی دارد به عنوان بستر عرضه نقوش سفالینه ها انتخاب گردید. برای جمعآوری نمونه هایی از نقوش سفالینه ها با مطالعات میدانی و اکتشافی عکاسی از سفالینه های به جای مانده ارگ بم انجام شد. سپسنقوش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و با استفاده از نرم افزار Corel Draw باز طراحی شده و در مانتوی بانوان پیاده سازیگردید. برای پیاده سازی نقوش روی مانتو با استفاده از پرسشنامه جامع، سلایق جامعه هدف ( بانوان شهر یزد) مورد بررسی قرارگرفت و نقوش انتخابی به صورتهای مختلف روی مانتو با تنوع رنگی پیاده سازی شد و مجددا از منظر زیبایی شناسی مورد ارزیابیقرار گرفت. نتایج تحقیق نشان داد با نو آوری و استفاده از نقوش سنتی کهن در پوشاک امروزی از نظر زیبایی شناسی با سلایقامروزی هم سو بوده و مورد پذیرش جامعه واقع می گردد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ACIICC01_103. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/527428/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کامشاد، حمیده و احمدی، زهرا،1395،حفظ و احیاء نقوش سفالین ارگ بم (دوره اسلامی) با بکار گیری آنها در طراحی مانتوی بانوان،نخستین همایش بین المللی هنر و صناعات در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی با تاکید بر هنرهای روبه فراموشی،Isfahan،https://civilica.com/doc/527428

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • برزین، پروین ؛ ((هنر سفال سازی از آغاز دوره اسلامی ...
  • پرویز، عباس((تاریخ سرزمین ایران)، انتشارات نگاه، _ ...
  • عباسیان، میرمحمد ؛ تاریخ سفال و کاشی در ایران _ ...
  • کامبخش، سیف اله ؛ ((سفالگری نیشابور در عهد سلجوقیان)) بررسیهای ...
  • کیانی، محمدیوسف ؛ سفال ایرانی، بررسی سفالینه های ایرانی ...
  • مجموعه نخست وزیری ؛ تهران نخست وزیری 1357، ...
  • مجید زاده، یوسف ؛ (سفال برای باستان شناسی)) ؛ فروهر ...
  • مشکوتی، نصرت اله ؛((نگاهی به گنجینه های باستانی و هنری ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 7,722
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support