Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بازیافت و استفاده مجدد از آب مازاد واحدهای نمک زدایی اهواز

Year: 1395
Publish place:

COI: CHECONF03_161
Language: PersianView: 525
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرهاد باقی اصل - شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شرکت بهره بردرای نفت وگاز کارون
جاسم دیناروند - شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب شرکت بهره بردرای نفت وگاز کارون
علی عساکره - دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات خوزستان گروه مهندسی محیط زیست

Abstract:

نفت خام معمولا در مخازن به همراه آب و گاز یافت می شود نفت و گاز قسمت بالای مخزن را اشغال می کنند و قسمت پایین معمولااز کمیتهای قابل ملاحظه ای آب تشکیل شدهاست وقتی به مرور زمان در اثر تولید مخزن خالی می شود سطح مشترک آب و نفت در مخزن افزایش یافته و در بعضی از مراحل باعث افزایش تولید آب همراه نفت می گردد که عموما با افزایش طول عمر چاه تولیدی، تولید آب همراه نفت نیز بیشتر می شود حضور املاح کلرید سدیم کلسیم و منیزیم در آب به همراه نفت می تواند باعث ایجاد مشکلات فراوانی در فرآیندهای پالایش نفت گردد چرا که معمولا در دماهای بالا آب هیدرولیز شده و باعث تشکیل اسید کلریدریک و تبع آن تشدید خوردگی و در خطوط انتقال و تجهیزات فرآیندی پالایش نفت می گردد بدین ترتیب اهمیت و ضرورت حذف آب نمک از نفت خام و بالا بردن عملکرد واحدهای نمک زدایی از طریق حذف نمک مشخص می گردد در واحدهای نمک زدایی الودگیها و املاح معدنی محلول در اب بوسیله شست و شوی نفت خاخم با آب شیرین جدا و حذف می گردد در این فرایند معمولا بین 1 تا 5 درصد از آب شیرین به عنوان فاز استخراج کننده به نفت خام اضافه می شود و در نهایت کمیتهای بالایی از آب به عنوان آب مازاد که مجموعی از آب شست و شو و آب آزاد همراه نفت خام می باشد از پایین مخازن ته نشینی ثقلی و نمک گیرهای برقی دفع می گردد آب مازاد واحدهای نمک زدایی برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست بعد از تصفیه جزیی به چاه های دفعی تزریق می گردد. در فرایند نمک زدایی کمیتهای بالایی از آب شیرین برای حذف نمک از نفت خام استفاده شده و در نهایت بهعنوان آب مازاد دورریز می گردد این در حالیست که یکی از مشکلات موجود در منطقه محدودیت دسترسی به منابع اب می باشد و بنابراین این مشکل می تواند با تصفیه و برگشت دادن قسمتی از آب مازاد و استفاده مجدد از آن بعنوان آب شیرین سمز معکوس جهت حذف املاح از آب و استفاده مجدد از آن به عنوان آب شیرین جبرانی واحدها ینمک زدایی و یا آب تزریق به سازند برای نگهداری فشار مخزن مورد ارزیابی قرار گرفته است نتایج تحقیق نشان می دهد که تصفیه آب مازاد با روش اسمز معکموس و برگشت دادن و استافده مجدد از آن بعنوان آب شیرین جبرانی می تواند باعث صرفه جویی و کاهش هزینه ها از لحاظ کاهش میزان مصرف آب شیرین واحدهای نمک زدایی اهواز به میزان 35-20 درصد گردد ضمن اینکه با توجه به کیفیت مناسب به جهت میزان پایین املاح اگر بعنوان آب تزریق جهت تثبیت فشا رو رانش نفت مخزن استفاده شود بدلیل پایین بودن پتانسیل رسوب گذاری می تواند از گرفتگی منافذ محیط متخلخل و اسیب به سازند در فرآیندهای تزریق آب جلوگیری نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CHECONF03_161. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/530787/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
باقی اصل، فرهاد و دیناروند، جاسم و عساکره، علی،1395،بازیافت و استفاده مجدد از آب مازاد واحدهای نمک زدایی اهواز،سومین کنفرانس بین المللی دستاوردهای نوین پژوهشی در شیمی و مهندسی شیمی،Tehran،https://civilica.com/doc/530787

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • from refinery process using osmosis membrane filtration, " separation purification ...
  • Clark, C.E. and J.A.Vei .2009: Produced water Volumes and Management ...
  • Li, C.J., Wang, Z.B., 2008. _ "Application of hydrocarbon separation ...
  • Reverse Osmosis Technology, Ed .B. Parekh, N. York, Marcel Dekker, ...
  • Handbook of Water Purification, edited by Water Lurch, McGraw-Hil book ...
  • Tyrie, C.C., 2000, "Produced water Management, " Presented at the ...
  • Myers J.E., Jackson L.M , ...
  • Petroleum Reserve No.: Produced water Biotreatment Facility, " Paper SPE66522 ...
  • Norman, P.E., and Whalen, P.A. (2009), ; A new Method ...
  • Robinson, K., _ Produced water Management -An integrated Approach, " ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support