ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ارتباط بین نوع فرسایش و ویژگی های رسوب شناسی در اراضی مارنی باختر بندر عباس

Year: 1394
COI: IAGC02_219
Language: PersianView: 269
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیمین مکی - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته رسوب شناسی و سنگ شناسی رسوبی،دانشگاه هرمزگان، بندرعباس،ایران
پیمان رضایی - استادیار ،گروه زمین شناسی، دانشگاه هرمزگان، بندرعباس،ایران
حمیدرضا پیروان - دانشیار پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری،تهران ،ایران

Abstract:

با شناخت شاخص های مؤثر بر فرسایش پذیری نهشتههای مارنی می توان در اولویتبندی آنها برای اصلاح و بهبود این اراضی به منظور کاهش فرسایش و تولید رسوب اقدام نمود. در این تحقیق به بررسی ارتباط بین نوع فرسایش و ویژگیهای رسوب شناسی در اراضی مارنی دو سازند میشان و آغاجاری در باختر بندرعباس پرداخته می شود. ۱۸ نمونه ی رسوب، با در نظر گرفتن حداقل ۳ تکرار در دو واحد مارنی میشان و آغاجاری در باختر بندرعباس در شیب های ۱۰ و ۲۰ درصد در دو نوع فرسایش سطحی و خندقی، برداشت گردید. پس از انجام آزمایشات مشخص شد در دو سازند میشان و آغاجاری، مقدار گل در فرسایش سطحی نسبت به فرسایش خندقی بسیار بیشتر است. از فرسایش سطحی به خندقی و تونلی شدت فرسایش و میزان تولید رسوب بالاتر میرود. در فرسایش سطحی، مارن میشان نسبت به مارن آغاجاری دارای رس و سیلت بیشتری می باشد و لذا مقاومت بیشتری در برابر فرسایش و انتقال رسوب نشان میدهد. در شکل فرسایش خندقی در هر دو سازند میشان و آغاجاری، میزان ماسه نسبت به مجموع سیلت و رس به شدت افزایش یافته به نحوی که بافت نمونه از نوع ماسهی سیلتی تا ماسه ای تغییر می کند در حالیکه در شکل فرسایش سطحی در هر دو سازند یادشده، میزان ماسه کاهش شدید یافته و بافت رسوب از نوع سیلت ماسهای تا سیلت تغییر می کند. با افزایش میزان ماسه نسبت به اجزاء ریزدانه تر سیلت و رسی، واگرایی خاک افزایش یافته و توسعه ی فرسایش تونلی و خندقی فراهم می شود. افزایش اجزاء ریزدانه تر سیلت و رس سبب افزایش چسبندگی خاک مارنی شده و لذا با افزایش مقاومت در مقابل کنش آب، فرسایش سطحی در این اراضی غالب میشود. یافته های این تحقیق، به خوبی نقش تغییرات بافتی در شکل و شدت فرسایش آبی را نشان می دهد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is IAGC02_219. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/532452/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
مکی، سیمین و رضایی، پیمان و پیروان، حمیدرضا،1394،بررسی ارتباط بین نوع فرسایش و ویژگی های رسوب شناسی در اراضی مارنی باختر بندر عباس،2nd International Congress of Applied Geology،Mashhad،https://civilica.com/doc/532452

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • قدیمی عروس محله، ف، سبحانی، ا، 1377، بررسی رسوب‌زایی زون‌ها ...
 • مکی، س، پیروان، ح، رضائی، _ 1393، بررسی حجم روانآب ...
 • Meyer, L. D and W.C Harmon., 1984. Susceptibility of agricultural ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 3,306
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support