Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی اثر قوس زدگی در تونل های شهری مشهد مقدس با استفاده از روش تئوری ترزاقی

دومین کنگره علمی پژوهشی افق های نوین در حوزه مهندسی عمران، معماری، فرهنگ و مدیریت شهری ایران
Year: 1394
COI: UMCONF02_006
Language: PersianView: 1,199
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا دنیوی - دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
کوروش شهریار - استاد دانشکده معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران
حسین میرمحرابی - کارشناس ارشد خط 2 قطارشهری مشهد
جواد هادیزاده عصر - دانشجوی کارشناسی عمران موسسه اسراء مشهد

Abstract:

پس از ایجاد حفریه ی زیرزمینی، اجزای مجاور بخش حفاری شده، تمایل به حرکت به سمت درون حفریه را دارند. عکس العمل بخشهای ثابت و سالم زمین در مقابل حرکت بخش های تسلیم شده اطراف حفریه را قوس زدگی گویند. قوس زدگی یکی از متداول ترین پدیده ها در رویارویی با خاک بوده و به معنای انتقال بار از بخش تسلیم شده به بخش های ثابت مجاور است. حفریه های زیرزمینی با استفاده ا ز اثر قوس زدگی، قادر به کاهش مقدار بار موثر روباره و در نتیجه کاهش نگهداری می باشند. در اکثر پروژه های داخلی به خاطر عدم اعمال پدیده قوس زدگی، اغلب بارهای روی حفریه بزرگ تر از مقادیر واقعی محاسبه شده و موجب اتلاف وقت و سرمایه در اجرای پروژه می شود. در این تحقیق ضمن معرفی پدیده قوس زدگی، با استفاده از مطالعات انجام شده در پروژه های قطار شهری مشهد به بررسی قوس زدگی در دشت مشهد پرداخته شده است. نتایج، تغییرات ژئوتکنیکی نسبتا قانونمندی را از غرب و جنوب غرب به سمت شرق و شمال شرق دشت مشهد نشان می دهند که تقریبا موافق با مسیر خط 2 قطار شهری می باشند. از این رو اطلاعات حاصل از پروژه خط 2، نمونه مطالعاتی مناسبی جهت مطالعه قوس زدگی در دشت مشهد است. نهایتا با استفاده از روش تئوری کلاسیک ترزاقی پدیده قوس زدگی در دشت مشهد بررسی و حداقل عمق لازم جهت تشکیل قوس فشار بیش از 100 متر به دست آمده است. با توجه به عمق کم تونل های شهری در مشهد که کمتر از 20 مار بوده قوس فشار تشکیل نخواهد شد این در حالی است که کاهش ارتفاع بار فعال رو حفریه، حضور پدیده قوس زدگی فعال را نشان می دهد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is UMCONF02_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/535022/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
دنیوی، رضا و شهریار، کوروش و میرمحرابی، حسین و هادیزاده عصر، جواد،1394،بررسی اثر قوس زدگی در تونل های شهری مشهد مقدس با استفاده از روش تئوری ترزاقی،The Second Scientific Congress of New Horizons in the Field of Civil Engineering, Architecture, Culture and Urban Management of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/535022

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

  • Terzaghi Karl; Theoretical Soil Mechanics, Fourth Edition, new york, 1943. ...
  • Hsien-Jen" Tien; A Literature Study of the Arching Effect, Fulfillment ...
  • Evans' C. H; An Examination of Arching in Granular Soils, ...
  • Ladanyi B, and B" Hoyaux; A Study of the Trap-Door ...
  • Sowers" G.F; Correction and Protection in Limestone Terrain; Proceedings of ...
  • Benson R.C. and L.J LaFountain; Evaluation of Subsidence _ Collapse ...
  • Paikowsky S. G; A Static Evaluation of Soil Plug Behavior ...
  • Marston A; The Theory of External Loads on Closed Conduits ...
  • Spangler M.G. and R.L? Handy; Loads _ Underground Conduits; Soil ...
  • Terzaghi K; Stress Distribution in Dry and in Saturated Sand ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 22,253
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support