ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی کنترل بیولوژیک بیماری آتشک گلابی با عامل Erwinia amylovora با استفاده از برخی باکتری های آنتاگونیست

Year: 1391
COI: JR_BIO-1-1_005
Language: PersianView: 513
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی میرزائی - کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی، پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران
حشمت الله امینیان - دانشیار پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران
علی روستایی - دانشیار پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران

Abstract:

بیماری آتشک (Fire blight) یکی از بیماری های مهم درختان میوه ی دانه دار در جهان است. مشکلات کنترل این بیماری، بخصوص در مورد استفاده از آنتی بیوتیک ها و همچنین ازآنجایی که روش های دیگر شیمیایی نیز برای مبارزه با بیماری آتشک سیب و گلابی در دستنیست، روش بیولوژیک می تواند به عنوان بهترین جایگزین برای کنترل بیماری مورد توجه قرارگیرد. در این تحقیق، اثر پنج جدایه آنتاگونیست از گونه های Pantoea agglomerans و Pseudomonas fluorescens بر باکتری عامل بیماری آتشک (Erwinia amylovora) در آزمایشگاه و باغ، مورد بررسی قرار گرفت. برای این منظور باکتری های آنتاگونیست و عاملبیماری به ترتیب از باف تهای سالم و آلوده درختان سیب و گلابی از با غهای استان های تهرانو قزوین جداسازی شد و سپس جدای ه های به دست آمده، با استفاده از آزمون های فیزیولوژیک،بیوشیمیایی و مورفولوژیکی مورد شناسایی قرار گرفتند. برای بررسی اثر این آنتاگونیست ها بررشد عامل بیماری آتشک، در آزمایشگاه، آزمون ایجاد هالهی بازدارنده (آنتی بیوز) و بررسیتولید آنتی بیوتیک (آزمون کلروفرم)، به کار گرفته شد. در این آزمون ها ، جدایه های آنتاگونیست اثر معنی داری را در مهار رشد باکتری E. amylovora از خود نشان دادند. برای بررسی اثر این آنتاگونیست ها در جلوگیری از سوختگی گل های گلابی به وسیله ی عامل بیماری در شرایطباغ، آزمون مزرع های طراحی و اجرا شد. تحلیل داده های این آزمون مشخص کرد کهتیمارهای آنتاگونیستی بهطور معن یداری موفق به جلوگیری از سوختگی گل ها شدند. به طوری که این تیمارها وقوع بیماری را بین 55/3 تا 86/4%کاهش دادند. این یافته ها نشان داد که همه ی پنج جدایه ی مورد بررسی در این تحقیق، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در شرایطباغ در کنترل بیماری موفق بوده اند.

Keywords:

آتشک گلابی، بیوکنترل، Erwinia amylovora ، fluorescens Pseudomonas ، Pantoea agglomerans

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_BIO-1-1_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/559764/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
میرزائی، مهدی و امینیان، حشمت الله و روستایی، علی،1391،بررسی کنترل بیولوژیک بیماری آتشک گلابی با عامل Erwinia amylovora با استفاده از برخی باکتری های آنتاگونیست،https://civilica.com/doc/559764

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 63,668
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support