ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی پارامتریک نشست گروه شمع ها بتنی واقع در خاک های دارای قابلیت روانگرایی

Year: 1395
COI: JR_CEEJ-46-82_005
Language: PersianView: 412
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدحسین امین فر - دانشیار دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه تبریز- نویسنده مسئول
امین جلالی - کارشناس ارشد مهندسی عمران- مکانیک خاک و پی، دانشکده مهندسی عمران، دانشگاه تبریز

Abstract:

یکی از علل بروز آسیب در سازه ها به هنگام زلزله، روانگرایی خاک های ماسه ای می باشد. آسیب های زیادی در اثر روانگرایی به سازه های مستقر بر روی این خاک ها وارد می شود، به ویژه زمانی که این سازه ها درون خاک روانگرا شده قرار می گیرند شمع ها یکی از این نوع سازه ها می باشند. شمع ها در واقع ستون های لاغری هستند که به صورت جانبی متکی به خاک پیرامون خود می باشند. شمع هایی که از لایه های خاک عبور می کنند، در اثر روانگرایی حاصل از زلزله، تکیه گاه جانبی خود را تا حد زیادی از دست می دهند. در این حالت شمع می تواند همانند ستون حمایت نشده آمادگی برای ناپایداری محوری داشته باشد. این ناپایداری می تواند به کمانش جانبی شمع در جهت ضعیف تر و ایجاد مفصل پلاستیک بینجامد تا به حال روش های مختلفی برای تحلیل و طراحی شمع ها در برابر بارهای لرزه ای ارائه شده است؛ ولی در این روش ها اثرات روانگرایی خاک روی رفتار شمع ها درنظر گرفته نشده است. بنابراین در این مقاله نشست قائم گروه شمع با درنظر گرفتن رفتار خاک روانگرا توسط نرم افزار FLAC3D مورد بررسی قرار می گیرد. در تحلیل های دینامیکی انجام شده، ضخامت لایه روانگرا و طول شمع ها به عنوان متغیر درنظر گرفته شده اند تا اثرات تغییر این دو پارامتر بر نشست گروه شمع آشکار گردد. در سال های اخیر، موارد زیادی از گسیختگی پی های شمعی در اثر روانگرایی خاک ها اتفاق افتاده است که این مسئله موجب تخریب سازه های بنا شده بر روی آنها را به همراه داشته است؛ بنابراین این گونه به نظر می رسد که رفتار شمع ها و روش تحلیل آنها در خاک های روانگرا شده به طور کامل شناخته شده نیست. با توجه به این موضوع و این که ساخت و ساز در مناطق ساحلی در نقاط مختلف کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است، در این مقاله میزان نشست گروه شمع در خاک روانگرا مورد بررسی قرار گرفته است.

Keywords:

روانگرایی، گروه شمع، نشست، تحلیل دینامیکی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_CEEJ-46-82_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/559857/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امین فر، محمدحسین و جلالی، امین،1395،بررسی پارامتریک نشست گروه شمع ها بتنی واقع در خاک های دارای قابلیت روانگرایی،،،،،https://civilica.com/doc/559857

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 19,757
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support