ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نابسامانی بافت های شهری و سکونتگاه های غیر رسمی ناشی از مهاجرت های روستایی و راهبردهای احیا و بازسازی آنها (مطالعه موردی کوی سید خلف اهواز)

Year: 1394
Publish place:
COI: GSCONFKH01_383
Language: PersianView: 251
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مژگان بابازاده سرقلی - دانشگاه آزاد اسلامی اهواز
منوچهر جوانمردی - دانشگاه آزاد اسلامی اهواز

Abstract:

طی دهه های اخیر به تدریج محلات نابسامان و سکونتگاههای غیررسمی، به طور عمده در حاشیه شهرهای بزرگ کشور، خارج از برنامه رسمی توسعه شهری و به صورت خودرو شکل گرفته و گسترش یافته است. این پدیده در مطالعات شهری به عنوان یکی از آسیب های شهری مطرح میباشد. در فرایند آسیب شناسی شهری یکی از مراحل بسیار مهم، شناخت دقیق و همه جانبه از آسیب می باشد. به عبارتی تنها با شناخت دقیق از عوامل ایجاد آسیب است که می توان راهکارهای حل آن را نیز ارائه نمود. رشد شهرنشینی در ایران نیز بسیار شتابان بوده است و به واسطه آن و دیگر مسایل ساختاری شهرهای کشور در دهه های اخیر با مشکل گسترش سکونتگاههای غیررسمی (اصطلاحاً حاشیه نشینی، آلونک نشینی، یا سکونت در حلبی آبادها) مواجه شده اند. طبق برخی برآوردهای موجود، بین 7 تا 10 میلیون نفر از جمعیت کشور در سکونتگاه های غیررسمی اسکان یافته اند. دولت ایران نیز در سال های اخیر رویکرد توانمندسازی و بهسازی مشارکتی را جهت سکونتگاه های غیررسمی کشور در دستور کار قرار داده است.سید خلف نام محله ای در شمال غربی شهر اهواز با قدمت حدوداً 80 ساله و در کنار رودخانه کارون واقع است تعداد جمعیت ساکن در محله سید خلف در سال 92 بالغ بر 5635 نفر می باشد که در 804 خانوار جای گرفته اند. این نوشتار در پی یافتن علل شکل گیری سکونتگاه های غیر رسمی در محله سید خلف ناشی از مهاجرت روستا به شهر می باشد.و در نتیجه ارائه پیشنهادات سازنده به منظور جلوگیری از افزایش مهاجرت بیشتر به این محله ، استفاده بهینه از زمین های بایر وساماندهی واحدهای مسکونی و...است. جامعه آماری 804 خانوار ساکن و حجم جمعیت آماری 300 خانوار می باشد. روش نمونه گیری مورد استفاده تصادفی ساده و اطلاعات از طریق پرسشنامه جمع آوری شده و ابزار اندازه گیری با استفاده از نرم افزار SPSS و اعتبار پرسشنامه با استفاده ازآلفای کرونباخ بررسی شده است.

Keywords:

مهاجرت روستا به شهر , سکونتگاه های غیررسمی , توانمندسازی , محله سید خلف اهواز

Paper COI Code

This Paper COI Code is GSCONFKH01_383. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/562315/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
بابازاده سرقلی، مژگان و جوانمردی، منوچهر،1394،نابسامانی بافت های شهری و سکونتگاه های غیر رسمی ناشی از مهاجرت های روستایی و راهبردهای احیا و بازسازی آنها (مطالعه موردی کوی سید خلف اهواز)،اولین کنفرانس بین المللی علوم جغرافیایی،Abadeh،https://civilica.com/doc/562315

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • احمدی، م، 1387، نشریه اندیشه، حوزه 22 شماره.78. ...
 • پیران، پ، 1366، دیدگاه های نظری درجامعه شناسی شهر و ...
 • جعفریان، م.، 1380، برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، انتشارات منشی. ...
 • رفیع پر، م.، 1378، حاشیه نشینی در ایران، علل و ...
 • تحلیل کمی مهاجرت و رشد جمعیت استان سیستان و بلوچستان در رابطه با تحولات بازار کار آن در فاصله سالهای 1385-1365 [Conference Paper]
 • سعیدنیا، الف.، 1383، کتاب سبز شهرداریها، انتشارات سازمان شهرداری ها ...
 • شهرداری اهواز، 1392، گزارش روابط عمومی، منطقه2 ...
 • صرافی، ن.، 1388، مفهوم ویژگی ها، علل و راهکارهای مقابله ...
 • گیلبرت و همکاران، 1375، شهرها فقر و توسعه، ترجمه پرویز ...
 • بابازاده سرقلی، مژگان، جوانمردی، منوچهر، 1394، نابسامانی بافت های شهری ...
 • Johnston, R.J, Gregory, D: and Smith, D.M (2000): The Dictionary ...
 • Zelinsky, W (1971) the hypothesis of the mobility transition. Geogrl. ...
 • Knox, P.L and Maclaran.A (1998) Values and perceptions in descriptive ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 11,390
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support