Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تفکر خلاق در آموزه های دینی (راهکارها، آسیب ها)

Year: 1387
COI: ICIC01_001
Language: PersianView: 1,758
This Paper With 17 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 17 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدیه کشانی - دانشجوی کارشناسی ارشد ناریح و فلسفه آموزش و پرورش
محمد نجفی - عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان

Abstract:

نوآوری و ارائه راهکارهای بدیع در ابعاد مختلف زندگی، برخاسته از تفکری پویا و خلاق می باشد. این پویایی و خلاقیت فکری گاه بر اثر عواملی مزاحم، دچار ایستایی و اختلال می گردد که نتیجه آن رکود و ایستایی جوامع است. در قرن حاضر و با ورود به هزاره سوم و با توجه به نیازمندی جوامع امروز به نیروهای فکری خلاق در درون جامعه؛ جا دارد که آسیب های موجود در ابعاد مختلف فکری، شناسایی و با رفع آن ها، زمینه برای تحول جوامع ایجاد شود. این پژوهش بر آن است که با الهام از قرآن و متون روایی و با توجه به دیدگاه های ائمه اطهار (ع) آسیب های موجود در زمینه تفکر خلاق و نیز راهکارهای برون رفت از آن را ارائه نماید. این مقاله در قالب یک مطالعه تحلیل- توصیفی با استفاده از منابع دست اول و منابع کتابخانه ای صورت گرفته است. روند مطالعات نشان می دهدکه سه بعد اساسی در زمینه تفکر که در متون دینی به آن پرداخته شده است، شامل: فرایند تفکر، موضوع تفکر و زمان و موقعیت تفکر می باشد. آسیب های موجود در زمینه فرایند تفکر به دو دسته آسیب های درونی و بیرونی تقسیم می شوند. عوامل درونی اشاره به روحیاتی در فرد دارند که مانع از تفکری پویا می شوند؛ از جمله: غرور، شهوت، غضب و آمال و آرزوها. آسیب های بیرونی هم اشاره به نوع رفتار نامناسب فرد در اجتماع دارند، از جمله مصاحبت با جاهل، اختلاف و دودستگی و شوخی های بی جا. لذا اولین راه به منظور برون رفت از آسیب های موجود در فرایند تفکر کسب دانش در زمینه ضررهای دنیوی و اخروی این خصوصیات می باشد، این امر خود مقدمه ای برای ترک این آسیب هاست. بعد دیگر از ابعاد تفکر که اسلام به آن عنایت خاص دارد موضوع تفکر است. آسیب های موجود در این زمینه موضوع تفکر که همانا تفکر در امور ارزشمند است راه رهایی از این معضل فکری است. دسته سوم آسیب های مربوط به زمان و موقعیت تفکر است که اشاره به کم اندیشی و اندیشه در زمان های نامناسب دارد. این آسیب از طریق پرورش خردورزی به دست مربیان تربیتی قابل حل می باشد. سه بعد ذکر شده در زمینه برون از آسیب های تفکر خلاق، مدلی را ترسیم می کنند که می تواند زمینه را برای ایجاد و پرورش تفکر خلاق در افراد فراهم نماید. مدل طراحی شده می تواند با قرار گرفتن در برنامه های نظام آموزشی، راه را برای استیلای فرهنگ جامعه در زمینه رشد تفکرات سازنده در فراگیران و منع از تفکرات ایستا هموار نماید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICIC01_001. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/56446/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
کشانی، مهدیه و نجفی، محمد،1387،تفکر خلاق در آموزه های دینی (راهکارها، آسیب ها)،First Iranian Creatology and Innovation Conference،Tehran،https://civilica.com/doc/56446

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • تمیمی آمدی، عبد الواحد(386 1)، غررالحکم و درر الکلم، قم، ...
 • جی، درویس و کراس، شل(1369)، آموزش رفتار خلاق و استعداهای ...
 • ری شهری، محمد(1381)، میزان الحکمه، جلدششم، قم، د ا را ...
 • ری شهری، محمد(1381)، میزان الحکمه، جلدهشتم، قم، دارالحدیث ...
 • ری شهری، محمد(1381)، میزان الحکمه، جلدهم، قم، د ا را ...
 • کاردان، علیمحمد(1381)، سیر آراء تربیتی در غرب، تهران، سمت ...
 • کلینی، محمد بن یعقوب(1385)، اصول کافی، ترجمه محمد باقر کمره ...
 • مجلسی، محمد باقر(1385)، بحارالانوار، جلداول ا قم، اسلامیه ...
 • مجلسی، محمد باقر(385 1)، بحارالانوار، جلدهفتا _ و دوم، قم، ...
 • 1 -مطهری، مرتضی(1385)، تعلیم و تربیت اسلامی(ویرایش 2)، چاپ چهل ...
 • -هینس، جوانا(1383)، بچه های فیلسوف، ترجمه رضا علی نوروزی و ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support