ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی ریسک محیط زیستی تجهیزات فوران گیر چاه های گازی به روش تجزیه و تحلیل درخت خطا (مطالعه موردی : چاه های گازی طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی

Year: 1395
COI: IRANEIA14_013
Language: PersianView: 505
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download
محتوای کامل این Paper با فرمت WORD هم قابل دریافت می باشد.

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF و یا WORD در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مسعود حمیدیان - دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت محیط زیست گرایش HSE- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
سیدعلی جوزی - دکترای تخصصی محیط زیست- دانشیار گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال
مژگان زعیم دار - دکترای تخصصی محیط زیست- استادیار گروه محیط زیست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال

Abstract:

زمینه و هدف: از منظر مدیریت ریسک، عملیات کنترل چاه های نفت و گاز یکی از مهمترین فعالیتهایی است که در هر عملیات حفاری وجود دارد. بطوریکه احتمال شکست در عملیات کنترل چاه می تواند منجر به خروج سیال پرفشار از دهانه چاه و در نتیجه خسارت به عناصر آسیب پذیری چون انسان، محیط زیست و سازمان گردد. [1] لذا محاسبه احتمال بروز فوران و همچنین برآورد احتمال شکست در لایه های حفاظتی یکی از مهمترین مسائل در عملیات کنترل چاه می باشد تا به کمک آنها بتوانیم راه کارهای مدیریتی را برای جلوگیری از بروز رویداد و به تبع آن کاهش خسارات احتمالی اتخاذ نماییم. [2]روش بررسی: در این پژوهش، اطلاعات مورد نیاز برای انجام پروژه با استفاده از مطالعات کتابخانه ای، میدانی و مصاحبه با خبرگان صنعت حفاری بدست آمد. سپس با استفاده از سه تکنیک تجزیه و تحلیل درخت خطا ، تجزیه و تحلیل درخت رویداد و تکنیک بوتای، مدلی مفهومی را برای مطالعه طراحی نموده و با بکارگیری این مدل، احتمال از دست رفتن لایه های حفاظتی، محاسبه گردیده است. در این بررسی با استفاده از تکنیک تجزیه و تحلیل درخت خطا و با تمرکز بر روی پدیده سیلان، احتمال عدم موفقیت در شناسایی سیلان ، احتمال شکست در تجهیزات فوران گیر و احتمال بروز فوران محاسبه شده است. همچنین به کمک نرم افزار تجزیه و تحلیل مخاطرات فرآیندی و با در نظر گرفتن سه سناریوی آب و هوایی، مدل سازی حریق و انفجار صورت پذیرفته است. یافته ها: تجزیه و تحلیل درخت خطا برای رویدادهای متفاوت نشان می دهد که احتمال بروز سیلان در چاه های گازی پارس جنوبی به میزان 1-10×43/7 ، احتمال عدم موفقیت در شناسایی رویداد سیلان 2-10×96/5 ، احتمال شکست در سیستم فوران گیر 3-10×53/4 و در نهایت احتمال بروز فوران در حدود 2-10×63/4 در سال خواهد بود. مدلسازی حریق و انفجار نشان می دهد که میزان نرخ خروجی از دهانه چاه در حدود 2+10×58/9 کیلوگرم بر ثانیه خواهد بود که می تواند در سناریوی آب و هوایی کاملاً پایدار در مدت 6/13 ثانیه، ابری قابل انفجار با شعاعی به میزان 50 متر را بر روی دکل تشکیل داده که موج انفجار آن منطقه ای به شعاعی 15/620 متر را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین در چنین شرایط آب و هوایی گاز سمی هیدروژن سولفوره موجود در گاز می تواند در مدت 48/13 ثانیه مسافتی در حدود 51/49 متر را طی کرده و عواقب فاجعه باری را برای افراد به بار آورد. مدل سازی نشان می دهد که آلودگی محیط زیست بسته به شرایط آبو هوایی بسیار متغیر می باشد.نتیجه گیری: مدل سازی نتایج بدست آمده گویای این حقیقت است که بروز فوران در یک چاه گازی می تواند خسارات عظیمی را چه به لحاظ انسانی، محیط زیستی و مالی برای سازمان بوجود آورد. [1] لذا شناسایی کات ست های بحرانی و پرداختن به آنها می تواند احتمال شکست در لایه های حفاظتی را کمتر و به تبع آن بروز فوران را بسیار کم نماید. بررسی ها نشان می دهد با توجه به محدودیت های موجود در تکنیک تجزیه و تحلیل درخت خطا، این روش می بایستی با تکنیک های دیگری همچون پتری نت، شبکه های بیز تکمیل گردد تا نتیجه کار از قابلیت اطمینان بالایی برخوردار گردد. [3] و [4] همچنین تجزیه و تحلیل درخت رویداد نشان می دهد که تاثیر شکست در هر لایه حفاظتی می تواند احتمال بروز فوران و یا تبدیل شدن آن به شبه حادثه را به صورت چشمگیری جابه جا نماید. از این رو در تجزیه و تحلیل درخت رویداد بایستی تاثیر هر لایه حفاظتی را بطور کاملا مستقل در نظر گرفت. [4]

Keywords:

ریسک، چاه های گازی، تجهیزات فوران گیر، تکنیک تجزیه و تحلیل درخت خطا، طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی

Paper COI Code

This Paper COI Code is IRANEIA14_013. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/568471/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
حمیدیان، مسعود و جوزی، سیدعلی و زعیم دار، مژگان،1395،ارزیابی ریسک محیط زیستی تجهیزات فوران گیر چاه های گازی به روش تجزیه و تحلیل درخت خطا (مطالعه موردی : چاه های گازی طرح توسعه فاز 12 پارس جنوبی،14th National Conference on Environmental Impact Assessment of Iran،Tehran،https://civilica.com/doc/568471

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Ebrahimi H. Oil and Gas blowout statistical Survey in Offshore ...
 • Holand P. Offshore Blowouts: Cause and Control. 1" Edition, Houston, ...
 • Zengkai L, Yonghong L, Baoping C, Xiaolei L, Xiaojie T. ...
 • Khakzad N, Khan F, Amyotte P. Quantitative risk analysis of ...
 • Nilsen T, Sandoy M, Rommetveit R Risk-based well control planning: ...
 • Anderson LB Stochastic modeling for the analysis of blowout risk ...
 • Abimola M, Khan F, Khakzad N. Dynamic Safety Risk Analysis ...
 • Jozi SA, Saatloo SE, Javan Z. Environmenta Risk Assessment of ...
 • Bergan HH, Naseri M. Well Control Operation in the arctic ...
 • Fraser D, Lindley R, Moore DD, Staak MV. Early Kick ...
 • Luning X, Jianchun F, Marvin R, Laibin Z. A safety ...
 • Badreddine A, Amor NB. A Bayesian approach to construct bow ...
 • Khakzad N, Khan F, Amyotte P. Safety analysis in process ...
 • Liu R, Rashid Hasan A, Mannan MS. Flow rate and ...
 • Ataallahi E, Shadizadeh SR. Fuzzy consequence modeling of blowouts in ...
 • Gohar Rokhi M, Torabi M, Golouzari F, Akbari F. Quantitative ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: Azad University
  Paper count: 6,631
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support