ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارزیابی نمک سیلیکات سدیم در بهبود خواص آزمایشگاهی و کاربرد میدانی سیال حفاری پایه آبی

Year: 1395
Publish place:
COI: OGPD04_076
Language: PersianView: 336
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجید سجادیان - اداره حفاری، مدیریت اکتشاف، شرکت ملی نفت ایران
بهمن پیرمرادیان - اداره حفاری، مدیریت اکتشاف، شرکت ملی نفت ایران

Abstract:

گلهای پایه آبی بیشترین کاربرد را در عملیات حفاری دارند. اگرچه، کاربرد آنها ناشی از ناپایداری حفره چاه در سازندهای شیلی مشکلزا محدود شده است. اغلب در چنین سازندهایی از گلهای پایه روغنی بدلیل خواص بازدارندگی شیل بسیار مطلوب استفاده میشود. ملاحظات زیست محیطی، هزینه بالای طراحی و محدودیت های دفن دلایل اصلی محدودیت در استفاده از این سیالات به شمار میآیند. لزوم طراحی گلهای پایه آبی با قابلیت بازدارنگی مطلوب قابل قیاس با گل پایه روغنی ضرورت دارد. برای چندین دهه، چاه های حفاری شده در بلوک- 6 سودان، مشکلات ناپایداری حفره چاه شدید مرتبط با سیال حفاری ناشی از شیلهای بسیار متورم و پراکنده موجود در سازندهای ارادیبا و ابو قبرار مواجه میشد. مشکلات شامل گشاد شدگی حفره و تنگی حفره چاه در شیل های بسیار دوغابی است. پیمایش های کوتاه متوالی برای افزایش پایداری حفره چاه و نمودارگیری از حفره چاه اغلب ناموفق بود. در گذشته، چندین سیال حفاری پایه آبی بازدارنده رایج از قبیل پلیمر کلرید پتاسیم، کلرید پتاسیم آهک پلیمر، کلرید پتاسیم و پلی اکریل آمید نسبتا هیدرولیز شده در این ناحیه استفاده شد که میزان موفقیت کمی در پایداری حفره چاه و بازدهی حفاری داشته است. اخیرا، سیستم سدیم سیلیکات کلرید پتاسیمطراحی شده به منظور غلبه بر محدودیت های سیستم های گل حفاری پایه سیلیکاتی شامل خواص گرانروی و میزان افت صافی نامطلوب استفاده شد. نخستین، کاربرد میدانی حفاری شده با این نوع سیال حفاری در بلوک- 6 سودان با موفقیت از لحاظ 1) یکپارچگی ایدهآل کندههای حفاری در سازندهای شیلی، 2) حفره چاه پایدار با وزن گل پایین، 3) کاهش لزوم پیمایش کوتاه 4) ایجاد حفره اندازه مشخص شده از نمودارهای کالیپر انجام شد که به ادامه کاربرد موفقیت آمیز این سیال در پنج چاه دیگر منجر شد. با لحاظ نمودن کاربرد موفقیت آمیز مطالعه میدانی این سیال و چالش های حفاری سازندهای شیلی چاه های هیدروکربنی لزوم مطالعه و تحقیقات بیشتر در این زمینه ضروری است.

Keywords:

سیالات حفاری پایه سیلیکات , پایداری حفره چاه , سازندهای شیلی

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPD04_076. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/572343/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سجادیان، مجید و پیرمرادیان، بهمن،1395،ارزیابی نمک سیلیکات سدیم در بهبود خواص آزمایشگاهی و کاربرد میدانی سیال حفاری پایه آبی،چهارمین کنفرانس بین المللی نفت،گاز،پالایش وپتروشیمی بارویکردتوسعه ارتباط دولت،دانشگاه وصنعت،Shiraz،https://civilica.com/doc/572343

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Darley, H.C.H., 1970. Stabilization ofHard Shaly Formations with Alkali Metal ...
 • Soric, Tomislav, Marinescu, Pavel, Huelke, Robert, 2004. Silicatebased drilling fluids ...
 • Vietti, W.V., Garrison, A.D., 1939. Method of Drilling Wells. U.S. ...
 • _ P., 1987. New chemical package produces an improved shale ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support