ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ارتباط سبک زندگی اسلامی با حیات طیبه از منظر قرآن کریم

Year: 1395
Publish place:
COI: HSZTAYBAD01_058
Language: PersianView: 505
This Paper With 18 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 18 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علی غضنفری - دکتری علوم قرآنی و هییت علمی دانشکده علوم و فنون قرآن تهران
فاطمه صیدانلو - دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم و فنون قرآن تهران،
مهدیه عقیقی - دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تربیت مدرس.

Abstract:

مفهوم سبک زندگی از دیدگاه اسلام به معنی شیوه ها، روش ها و پشتوانه ها ی رفتاری افراد در زندگی است که سه حیطه ی بینش، کنش و گرایش فرد را دربر برای آن علوم کلام و فقه را ارایه کرده است. اما متاسفانه به خاطر عواملی چون عمیق نبودن باورها و اعتقادات،کم آگاهی و... سبک زندگی اسلامی در حیطه ی نظری باقی مانده و به حیطه ی عملی راه نیافته است و این مومن آگاه است که باید با تامل و تدبر دقیق در آیات و روایات - که غالبا به صورت مصادیق بیان شده راهکارهای تغییر سبک زندگی را بیاموزد و با اعمال آن ها در زندگی خویش بتواند به حیات طیبه (که منشایی ایمانی دارد) دست یابد، حیاتی که اکیزهازآلودگیها،ظلمهاوخیانتها و..... باشد. و از آنجایی که در اسلام، ظاهر و باطن به یکدیگر گره خورده است و چون ظاهر و باطن، دو حیثیت، از یک امر واحدند و نه دو امر مجزا، پس تغییر یکی، به معنای تحول دیگری می باشد و در نتیجه، ظاهر و باطن با هم تحول می پذیرند و بر هم اثر می گذارند؛ از این روست که دین کامل و جامع اسلام به این دو معقوله درکنارهم توجه داشته و برای هر دو جنبه، فرامین و قوانینی را در نظر گرفته است. بنابراین سودای تحول سبک زندگی اسلامی نتیجه ای جز تغییر نسبت های نفسانی را در بر نخواهد داشت و صد البته چون جان انسان متوجه امری گردد، فعل او نیز ظهور خواهد نمود.، در نهایت حیات طیبه را برای فرد رقم خواهد زد. از این رو، انسان می تواند با پیاده نمودن کامل و همه جانبه اوامر الهی در سبک زندگی اسلامی خویش در دو بعد فردی و اجتماعی، هم به حیات طیبه فردی برسد و هم با انتقال آن ها به افرادجامعه خود و دیگر جوامع بشری به حیات طیبه اجتماعی نیز دست یابد. و از این طریق است که چهار محور زندگی آدمی، یعنی نیاز، آرامش، آسایش و سعادت هم برای خود فرد و هم برای همگان فراهم خواهد شد. بنابراین، خداوند سبک زندگی اسلامی را اریه کرده است تا همگان بتوانند با بکارگیری دستورات اسلامی در تمام ابعاد زندکی یشان به حیات طیبه که همان سعادت دنیوی و اخروی است،دست یابند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is HSZTAYBAD01_058. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/582842/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
غضنفری، علی و صیدانلو، فاطمه و عقیقی، مهدیه،1395،ارتباط سبک زندگی اسلامی با حیات طیبه از منظر قرآن کریم،همایش سراسری علمی-پژوهشی سبک زندگی،Taybad،https://civilica.com/doc/582842

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • امین، سیده نصرت(1374)، مخزن العرفان در تفسیر قرآن، تهران: نهضت ...
 • ر، ترجمه و شرح نهج البلاغه، ترجمه علی نقی فیض ...
 • جوادی آملی، عبدالله (1391)، مفاتیخ الحیاه، تحقیق محمد حسین فلاح ...
 • حرانی، ابنشعبه(404 1)، تحفا لعقولعنآلالرسولص _ قم: جامعهمدرسین، دوم. ...
 • شریف الرضی، محمد بن حسین(1414)، نهج البلاغه، تحقیق صالح صبحی، ...
 • طباطبایی، سید محمد حسین(1417)، المیزان فی تفسیر القرآن، قم: دفتر ...
 • طبرسی، فضل بن حسن(1372)، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، تهران: ...
 • قمی، علی بن ابراهیم(1367)، تفسیر قمی، قم: دارالکتاب، چ چهارم. ...
 • کاویانی، محمد(1391)، سبک زندگی اسلامی و ابزار سنجش آن، قم، ...
 • گیلانی، عبدالرزاق(377 1)، مصباحالشریعه، ترجمهعبدالرزا قگیلانی _ تهران:پیامحق، اول. ...
 • مجلسی، محمد باقر(1111)، بحارا لاوارالجامعهد.راخبارا _ ا لاطهار، تهران:اسلامیه، مکرر. ...
 • مکارم شیرازی، ناصر(1374)، تفسیر نمونه، تهران: دارالکتب، اول. ...
 • نجفی خمینی، محمد جواد(1398)، تفسیر آسان، تهران: اسلامیه، چ اول. ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support