ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

ساماندهی فضاهای رها شده شهری در جهت ارتقاء حضور پذیری(نمونه موردی: پارک شهید رجایی اصفهان)

Year: 1395
Publish place:
COI: IDCONF02_037
Language: PersianView: 904
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

یونس چنگلوایی - دکترای شهرسازی، مدرس دانشگاه.
فرانک عزیزی نیا - دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی شهری دانشگاه آزاد اسلامی واحد نایین، اصفهان، ایران.

Abstract:

امروزه عدم توجه به کیفیت های محیطی باعث بروز فضاهایی همگانی با وسعت بالا و اجتماع پذیری کم گردیده است که عدم حضور پذیری فضا، به تدریج و به مرور زمان باعث از بین رفتن فضا و ایجاد محلی برای بروز بزهکاری شده و در واقع به فضایی رها شده تبدیل می شود، از این رو، بیشترین تمرکز این پژوهش بر نیازهای اجتماعی انسان ها و ایجاد فرصت هایی برای تعاملات اجتماعی آن ها در فضای شهری است. در این راستا، مهمترین پرسش پژوهش پیش رو چنین مطرح می شود که: چگونه می توان با ابزار طراحی شهری در حوزه مداخلات کالبدی-فضایی بر سطح اجتماع پذیری فضاهای همگانی یک محله یا شهر تاثیر گذاشت و فضای شهری رها شده را به فضایی سرزنده و اجتماع پذیر تبدیل کرد به منظور دستیابی به پاسخ مناسب در این زمینه، ابتدا با بهره گیری از مبانی نظری مرتبط با موضوع و جستارهایی در سوابق تجربیات جهانی موضوع، آن دسته از شاخص های کیفی که جاری شدن آن ها در فضاهای شهری، کیفیت محیطی آن ها را اجتماع پذیر و انسان مدار می سازد، مورد شناسایی قرار گرفته و بر مبنای آن ها چک لیستی تنظیم گردیده است. جهت حصول نتایج دقیق تر، پارک شهید رجایی (پارک هشت بهشت) در شهر اصفهان، به عنوان مطالعه موردی، انتخاب شده است. برای این منظور فرآیند منطقی طراحی شهری، شامل شناخت محدوده در قالب نمایانگرهای کیفی تعیین شده، و تحلیل آن از طریق تکنیک swot و همچنین استفاده از نرم افزار آماری spss برای تحلیل نظر افراد پاسخگو، طی شده است. در نهایت با سنجش وضعیت موجود پارک شهید رجایی بر مبنای ارتقاء اجتماع پذیری به ارایه اهداف عملیاتی، راهبردها و سیاست ها پرداخته شده است.روش تحقیق در این رساله، روش توصیفی- تحلیلی متکی بر مطالعات موردی است و شیوه تحقیق مبتنی بر مرور متون و اسناد کتابخانه ای ، مصاحبه و مشاهدات میدانی است.

Keywords:

طراحی شهری، فضای شهری، فضای رها شده، اجتماع پذیری، پارک هشت بهشت اصفهان

Paper COI Code

This Paper COI Code is IDCONF02_037. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/593059/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
چنگلوایی، یونس و عزیزی نیا، فرانک،1395،ساماندهی فضاهای رها شده شهری در جهت ارتقاء حضور پذیری(نمونه موردی: پارک شهید رجایی اصفهان)،اولین همایش بین المللی و دومین همایش ملی معماری و شهرسازی هویت گرا،Mashhad،،،https://civilica.com/doc/593059

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بقایی پ، اخوت ه، لیلیان م، تشکر م.1392. باز طراحی ...
 • بهزادفر م، طهماسبی ا. 1392. شناسایی و ارزیابی مولفه های ...
 • جیکوبز ج. 1392. مرگ و زندگی شهرهای بزرگ آمریکایی. ترجمه ...
 • حافظی فر م. 1390. طراحی شهری با رویکرد ساخت فضای ...
 • راست بین س، جعقری ی، دارم ی، معززی ا. 1391. ...
 • روشنی پ، ایروانی ص. 1392. بازشناسی فضاهای گمشده _ امکان ...
 • سلامتی زارع ا. 1393. طراحی شهری همسو یا در تقابل ...
 • صالحی ا، دیناروندی م، هدایتی ا. 1393. اصول و ضوابط ...
 • لاهیجانیان ا، شیعه بیگی ش. 1390. ارزیابی و تحلیل وضعیت ...
 • لطفی ص، بردی آنا مراد نژاد ر، ساسانی پور م. ...
 • نیومن ا. 1387. خلق فضای قابل دفاع. ترجه ف رواقی، ...
 • http:/new. isfahan _ ir/Index. aspx? tempname=I sfahan95 &lang= _ &sub=0 ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support