Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
CIVILICAWe Respect the Science
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
عنوان
Paper

بررسی هیستوپاتولوژیک مسمومیت مزمن تجربی با سرب در ماهی قرمز و تاثیر تیامین بر آن

تعداد صفحات: 1 | تعداد نمایش خلاصه: 990 | نظرات: 0
سال انتشار: 1387
کد COI Paper: THVC15_766
زبان Paper: Persian
متن کامل این Paper منتشر نشده است و فقط به صورت چکیده یا چکیده مبسوط در پایگاه موجود می باشد.
توضیح: معمولا کلیه مقالاتی که کمتر از ۵ صفحه باشند در پایگاه سیویلیکا اصل Paper (فول تکست) محسوب نمی شوند و فقط کاربران عضو بدون کسر اعتبار می توانند فایل آنها را دریافت نمایند.

راهنمای دانلود فایل کامل این Paper

متن کامل این مقاله منتشر نشده و در پایگاه سیویلیکا موجود نمی باشد.

منبع مقالات سیویلیکا دبیرخانه کنفرانس ها و مجلات می باشد. برخی دبیرخانه ها اقدام به انتشار اصل مقاله نمی نمایند.به منظور تکمیل بانک مقالات موجود چکیده این مقالات در سایت درج می شوند ولی به دلیل عدم انتشار اصل مقاله امکان ارائه آن وجود ندارد.

خرید و دانلود فایل Paper

متن کامل (فول تکست) این مقاله منتشر نشده و یا در سایت موجود نیست و امکان خرید آن فراهم نمی باشد.

مشخصات نویسندگان Paper بررسی هیستوپاتولوژیک مسمومیت مزمن تجربی با سرب در ماهی قرمز و تاثیر تیامین بر آن

داور شاهسونی - دانش یار گروه بهداشت موادغذا ی وآبز یان دانشکده دامپزشک ی دانشگاه فردو
احمدرضا موثقی - دانشیار گروه پاتوبیولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد
شیلا امیدظهیر - دانش آموخته دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد

چکیده Paper:

با پیشرفت زندگی صنعتی،سرب به عنوان یکی از عوامل تهد ید کننده سلامت موجودات زنده میباشد که در مقادیر کم نیز برا ی موجودات زنده و محیط آنها دارا ی اثرات توکس یک فراوانی است . در تحقیق حاضر، 4 گروه ماهی مورد مطالعه قرار گرفت . گروه 1 به عنوان گروه شاهد، گروه 2 میزان 8,5 میلیگرم در لیتر استات سرب و گروه 4 و 3 علاوه بر در یافت استات سرب،به ترتیب میزان 60 و 30 میلیگرم در لیتر تیامین در یافت نمودند . پس از 21 روز، نمونه ها ی بافتی از آبشش، مغز، کبد و کلیه تهیه و به روش هماتوکسیلین و ائوزین رنگ آمیزی شدند، سپس نتا یج حاصل از بررسیهای هیستوپاتولوژیک توسط دو آزمون آماری مورد ارز یابی قرار گرفت . در بررسی هیستوپاتولوژیک ضا یعات مغز در گروه 2 بصورت پرخونی،ادم اطراف نورونی و تغییرات اسکمیک در نورونها مشاهده گرد ید . در بررسی با آزمون آماری،در مورد ضایعات پرخونی و ادم، در بافت مغز گروهها ی 4 و 2 تفاوت معنی دار مشاهده شد . در بافت کلیه پرخونی،تغییرات دژنراتیو و نکروتیک، تورم سلولها ی پوششی و گنجیدگی داخل هسته ای در سلولها ی پوشاننده لوله ها ی کلیوی مشاهده گرد ید . با توجه به آزمون آماری،در ضا یعات بافت کلیه گروهها ی 3 و 2 تفاوت معنی دار وجود داشت . در کبد تغیییرات دژنرات یو واکوئلی در هپاتوسیتها، پرخونی و گنجیدگی داخل هسته هپاتوسیتها مشاهده شد . طی این بررسی،بافت کبد گروههای 4 و 2 در مورد پرخونی تفاوت معنی دار نشان دادند . در آبشش با توجه به نتا یج هیستوپاتولوژیک و آزمونها ی آماری،در نوع و شدت ضایعات گروهها ی 4 و 3 و 2 تفاوت معنی دار مشاهده نگردید . نتایج حاصل از ا ین تحقیق نشان میدهد، تیامین در تخفیف ضایعات ناشی از مسمومیت باسرب در بافتهای مغز،کلیه و کبد در ماهی قرمز موثر بوده است

کد Paper/لینک ثابت به این Paper

برای لینک دهی به این Paper می توانید از لینک زیر استفاده نمایید. این لینک همیشه ثابت است و به عنوان سند ثبت Paper در مرجع سیویلیکا مورد استفاده قرار میگیرد:

https://civilica.com/doc/59731/

کد COI Paper: THVC15_766

نحوه استناد به Paper:

در صورتی که می خواهید در اثر پژوهشی خود به این Paper ارجاع دهید، به سادگی می توانید از عبارت زیر در بخش منابع و مراجع استفاده نمایید:
undefined، undefined و undefined، undefined و undefined، undefined،1387،بررسی هیستوپاتولوژیک مسمومیت مزمن تجربی با سرب در ماهی قرمز و تاثیر تیامین بر آن،پانزدهمین کنگره دامپزشکی ایران،Tehran،،،https://civilica.com/doc/59731

در داخل متن نیز هر جا که به عبارت و یا دستاوردی از این Paper اشاره شود پس از ذکر مطلب، در داخل پارانتز، مشخصات زیر نوشته می شود.
برای بار اول: (1387، شاهسونی، داور؛ احمدرضا موثقی و شیلا امیدظهیر)
برای بار دوم به بعد: (1387، شاهسونی؛ موثقی و امیدظهیر)
برای آشنایی کامل با نحوه مرجع نویسی لطفا بخش راهنمای سیویلیکا (مرجع دهی) را ملاحظه نمایید.

Research Info Management

Certificate | Report Paper

Export Citation info of this Paper to research management softwares

New RelatedPapers

Share this paper

WHAT IS COI?

COI is a national code dedicated to all Iranian Conference and Journal Papers. the COI of each paper can be verified online.

Support