سنجش نابرابری نواحی شهری از نظر تولید سفرهای درون شهری با استفاده از مدل تصمیم گیری چند معیاره( TODIM )(مطالعه موردی : شهرزنجان)

Publish Year:

1394

نوع سند:

مقاله کنفرانسی

زبان:

Persian

View:

361

This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

  • Certificate
  • من نویسنده این مقاله هستم

استخراج به نرم افزارهای پژوهشی:

لینک ثابت به این Paper:

شناسه ملی سند علمی:

ICAUCAE01_1553

تاریخ نمایه سازی: 10 تیر 1396

Abstract:

نابرابری در ذات شهرها وجود دارد و جز لاینفک شهرهاست. در واقع نابرابری حقیقت مسلمی است که در شهر وجود دارد و در جای جای شهرها می توان وجود نابرابری را به خوبی لمس کرد. بررسی نابرابری در مناطق شهری اغلب به دنبال یافتن تضاد و تفاوت بین مناطق در یک محیط شهری است. این تحقیق از نوع هدف کاربردی بوده و برای رسیدن به اهداف تحقیق از روش توصیفی – تحلیلی بهره جسته است.باتوجه به موارد مطرح شده در سطور بالا، در این تحقیق برآنیم تابتوانیم نابرابری موجود میان نواحی شهری زنجان را از نظر شاخص تولید سفرهای درون شهری بررسی کرده و در پایان بتوانیم نتیجه ای ارایه دهیم و بر این مبنا نواحی را رتبه بندی نماییم و از آن جایی که مدل های تصمیم گیری چندمعیاره یکی از بهترین روش های ارزیابی شهرها محسوب می شوند در این پژوهش نیز از روش چند معیاره تعاملی(تودیم)استفاده شده است .نتایج حاصل از پژوهش نشان می دهد که از بین نواحی مختلف شهر زنجان، ناحیه 1 از منطقه 3 شهر موردنظر در مدل تودیم بعنوان ناحیه اول در تولید سفر معرفی گردیده است.

Authors

محسناحد نژاد
محسن احد نژاد

دانشیار گروه جغرافیای دانشگاه زنجان

اعظمقربانی
اعظم قربانی

دانشجوی کارشناسی ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه زنجان

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :