Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی عوامل موثر بر تخلفات ساختمانی و ساخت و ساز غیر مجاز و پیامدهای آن

کنفرانس بین المللی معماری، شهرسازی، عمران، هنر و محیط زیست؛ افق های آینده، نگاه به گذشته
Year: 1394
COI: ICAUCAE01_1557
Language: PersianView: 3,097
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سارا عین اله زاده - دانشجوی کارشناسی ارشد،گروه معماری،دانشکده هنر و معماری واحد لاهیجان،دانشکده آزاد اسلامی،لاهیجان،ایران
جعفر یوسف پور - دانشجوی دکتری دانشگاه هنرو معماری اصفهان،عضوهیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان

Abstract:

همگام با رشد روزافزون جمعیت و توسعه شهرنشینی، مردم با مشکلاتی، ازجمله کمبود مسکن و سایر خدمات رفاهی روبه رو هستندکه همین امر خود به نوعی عامل افزایش تخلفات ساختمانی در شهرها و به ویژه کلانشهرها شده است. این معضل به علت عدم نظارت کافی بر ساخت و سازهای شهری هر روز نسبت به قبل بیشتر شده و پیامدهای ناشی از آن رو به افزایش است. متاسفانه حل این مشکل نیز آسان نمی باشد. تخلف به معنای هرگونه انحراف و تخطی از قوانین ملی و ضوابط و دستورالعمل طرح ها است و ساخت و ساز های غیر مجاز نیز نوعی از تخلفات ساختمانی محسوب میشوند. بیشتر تخلفات ساختمانی صورت گرفته در شهرهای بزرگ ایران، مربوط به تخلفات ارتفاعی و احداثی، تخلفات پروانه ساخت و تخلفات مربوط به کاربریهای تجاری است. به طور کلی میتوان گفت علت بروز تخلفات ساختمانی، نقص در قوانین ساخت و ساز شهری و عدم نظارت درست بر آن و ضعف مدیریت شهری در مقابله با ساخت و ساز غیر مجاز می باشد. تخلفات ساختمانی پیامدهای اقتصادی، اجتماعی، کالبدی و فضایی بسیار زیادی دارد. یکی دیگر از مهمترین پیامدهایی که بر اثر تخلفات ساختمانی با آن مواجه هستیم، افزایش آسیب پذیری شهر در برابر زلزله می باشد. روش تحقیق در این پژوهش کاربردی مروری می باشد. و در این مقاله به بررسی علل و عوامل موثر بر تخلفات ساختمانی پرداخته و سپس تبعات و پیامدهای این تخلفات را بیان می کنیم تا در نهایت به ارایه راهکارها و پیشنهادهای کلی جهت کاهش و جلوگیری از این تخلفات دست یابیم. شایان ذکر است که اجرای هر یک از این راهکارها خود نیازمند برنامه ریزی دقیق و همه جانبه در سطوح گسترده می باشد و توجه، التزام و نظارت بیشتر بر اجرای قوانین در جامعه و آگاهسازی و ارتقای سظح دانش و فرهنگ عمومی را می طلبد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICAUCAE01_1557. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/608655/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عین اله زاده، سارا و یوسف پور، جعفر،1394،بررسی عوامل موثر بر تخلفات ساختمانی و ساخت و ساز غیر مجاز و پیامدهای آن،International Conference on Architecture, Urban Planning, Civil Engineering, Art and Environment; Future horizons, look to the past،Tehran،https://civilica.com/doc/608655

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • عمید، حسن، (1390)، فرهنگ عمید، انتشارات شهرزاد. ...
 • فقیهی، نیما، (1382)، بررسی عوامل موثر بر تخلفات ساختمانی و ...
 • بهشتی روی، مجید، (1372)، بررسی آثار کالبدی تخلفات ساختمانی در ...
 • سعیدنیا، احمد، (1383)، ساخت و سازهای شهری، انتشارات سازمان شهرداری ...
 • معاونت شهرسازی و معماری شهرداری کلانشهر تبریز، (1390)، شهرسازی برای ...
 • سرخیلی، الناز و رفیعیان، مجتبی و بمانیان، محمدرضا، (1391)، بررسی ...
 • سرخیلی، الناز، (1389)، پایان نامه کارشناسی ارشد، بررسی تاثیر الگوهای ...
 • قاجار خسروی، محمدمهدی، (1391)، تحلیلی بر عوامل و تبعات ساخت ...
 • قائدرحمتی، صفر، (1387)، تحلیل فضایی آسیب پذیری مساکن شهری در ...
 • معصوم، ج.ه (1380)، تخلفات ساختمانی، ماهنامه شهرداریها، ش.33 انتشارات سازمان ...
 • پژوهان، موسی، و همکاران، (1393)، بررسی و تحلیل عوامل موثر ...

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

4.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 0
4 1
3 0
2 0
1 0
نقد پژوهشگران در مورد Paper بررسی عوامل موثر بر تخلفات ساختمانی و ساخت و ساز غیر مجاز و پیامدهای آن
علی متاجی (1401/01/25): خوب

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 3,178
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support