ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

قاعده وزر در آثار مجازات

Year: 1395
COI: JR_JHSR-2-3_009
Language: PersianView: 744
This Paper With 16 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 16 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مجید وزیری - استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
مهدی براتی - دانش آموخته کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی

Abstract:

یکی از قواعد پذیرفته شده در فقه امامیه، قاعده وزر میباشد که طبق آن مجرم باید به تنهایی درد ورنج مجازات را تحمل کند، این قاعده که عقل کاملا آن را منطقی می یابدو در قرآن کریم نیز با آیاتی متعددی نظیر لا تزر وازره وزر اخرى . (164 انعام) مورد پذیرش واقع شده در حقوق موضوعه با عنوان اصل شخصی بودن مجازات ها شناخته می شود که بعد ازانقلاب کبیر فرانسه وارد حقوق جزای کشور های اروپایی گردیده است . در فقه اسلامی و همچنین حقوق موضوعه، درباره استثناءپذیر بودن یا نبودن این قاعده اختلاف نظر وجود دارد از جمله ضمان عاقله ،ضمان جریره،مسیولیت دولت در خطای قاضی در فقه و مسیولیت کیفری ناشی از عمل دیگری ،مسیولیت کیفری اشخاص حقوقی در حقوق موضوعه،که در این مقالهبا بیان نظرات علما و همچنین استفاده از ق.م.ا مصوب سال 1392 در پاسخ به این سوال که آیا موارد ذکر شده شده میتواند استثنایی بر این قاعده باشد، هر یک از این نظریات را در حیطه گستره این قاعده مورد بررسی قرار داده و در نهایت پس از بررسی دلایل، به بیان نظریه مقبول که معرفی این قاعده بعنوان اصلی استثنا ناپذیر است، می پردازیم.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JHSR-2-3_009. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/628568/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
وزیری، مجید و براتی، مهدی،1395،قاعده وزر در آثار مجازات،https://civilica.com/doc/628568

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 14,386
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support