ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی جامعهشناسی دگردیسی مفهومی شهرهای جابلقا و جابلسا در ادبیات فارسی

Year: 1396
COI: JR_JHSR-3-20_004
Language: PersianView: 246
This Paper With 15 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 15 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

زهرا نوری - دانشجوی دورهی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ارومیه. ایران
مهدی قاصد - مدرس جامعهشناسی دانشگاه غیردولتی آفاق ارومیه. ایران

Abstract:

جابلقا و جابلسا از شهرهای افسانهای هستند که با هویتی افسانهای تاریخی از قرن دوم هجری در روایات دینی مکرر از آنها به عنوان دو شهر تمثیلی در شرق و غرب عالم سخن گفته شده است، همزمان با روایات نام دو شهر درادبیات فارسی وارد شد و شاعران تا به امروز به صورت انواع تلمیح، مجاز، کنایه، نماد از آن استفاده کردهاند، اگر به لحاظ جامعهشناختی این مساله را بررسی کنیم، ورود این شهرها به ادبیات همزمان با تاثیرپذیری جامعه از روایات دینی است چنانچه در قرون اولیه با همان مفهوم افسانهای که در روایات آمده است به عنوان دو شهر در حد نهایی شرق و غرب عالم در اشعار شاعران غنایی در مضامین مختلف آمد، در ادامه با گسترش عرفان در جامعه، وارد ادبیات عرفانی شد و مفهومی عرفانی گرفت، در قرن ششم شهابالدین سهروردی در کتاب حکمهالاشراق آنها را دو شهر از شهرهای عالم مثال نامیدکه جایگاه سالکین است، با این نگرش، در ادبیات عرفانی مفهوم این دو شهر با دگردیسی نمادین به عنوان رمزی از دو شهر عالم مثال، عالم الهی، جابلقا عالم ارواح و جابلسا عالم اجساد و غیره در شعر شاعران وارد شد، در ادبیات معاصر شاعران با دیدگاه اجتماعی به دو شهر نگریستند و به عنوان نمادهای اجتماعی از شهرآرمانی و شهر استبدادی استفاده شد، همچنین واژگان خاور و باختر به جای آنها در ادبیات استفاده شده است که گویی شاعران آن را جایگزینی برای جابلقا و جابلسا آوردهاند.

Keywords:

ادبیات، جابلقا، جابلسا، جامعهشناسی، عرفان

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JHSR-3-20_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/628782/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نوری، زهرا و قاصد، مهدی،1396،بررسی جامعهشناسی دگردیسی مفهومی شهرهای جابلقا و جابلسا در ادبیات فارسی،،،،،https://civilica.com/doc/628782

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 12,729
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support