ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پایش خشکسالی کشاورزی با استفاده از شاخصهای ماهوارهای در استان تهران

Year: 1387
COI: ICWC01_026
Language: PersianView: 1,559
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مریم چایچی - دانشجوی کارشناسی ارشد گروه آبیاری و زهکشی دانشگاه تربیت مدرس.
مهدی شهابی فر - استادیار بخش آبیاری و فیزیک خاک موسسه تحقیقات خاک و آب.

Abstract:

شاخصهای ماهوارهای برای پایش خشکسالی در محدودههای وسیع بسیار کارآمد میباشند. از میان شاخصهای ماهوارهای، شاخصهایی که به استخراج اطلاعات از وضعیت پوشش گیاهی میپردازند، اهمیت بیشتری دارند زیرا پوشش گیاهی ارتباط نزدیکی با شرایط رطوبتی خاک دارد و بررسی وضعیت آن، روش کارآمدی در پایش خشکسالی کشاورزی بوجود میآورد. از طرف دیگر درجه حرارت نیز میتواند نمایه مناسبی برای خشکسالی باشد زیرا شاخصهای حرارتی منعکس کننده شرایط پوشش گیاهی میباشند. بنابراین شاخص دما-پوشش گیاهی VTI که با استفاده از دو عامل دما و پوشش گیاهی استخراج میگردد بیان مناسبی برای خشکسالی کشاورزی است. در این بررسی به منظور پایش خشکسالی استان تهران از تصاویر ماهواره نوآ 18 سنجنده AVHRR فروردین تا تیر ماه سال 1387 استفاده شده است. شاخصهای VTI, VCI, TCI, NDVI از تصاویر استخراج و پایش خشکسالی کشاورزی منطقه با تحلیل شاخصهای فوق انجام گرفته است و مناطقی که مقدار شاخص VTI کمتر از 10 برآورد شده به عنوان مناطق تحت پدیده خشکسالی تعیین گردیدند. نتایج بررسی نشان داد در فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه پدیده خشکسالی کشاورزی به ترتیب در5/3% ، 12/40% و 41/38% از مساحت استان تهران مشاهده شده است. در تیر ماه خشکسالی سطح وسیعی از منطقه تحت را تأثیر قرار داده که در حدود 51/76% از سطح کل استان میباشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICWC01_026. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/64235/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
چایچی، مریم و شهابی فر، مهدی،1387،پایش خشکسالی کشاورزی با استفاده از شاخصهای ماهوارهای در استان تهران ،The First International Conference on Water Crisis،Zabol،https://civilica.com/doc/64235

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • Bayarjargal. Y, Karnieli. A, Bayasgala. M, Khudulmur. S, Gandush. C ...
 • Chen. C, Yang. C and Chen. J, Satellite Technology for ...
 • Imanishi. J , Morimoto. Y, Imanishi. A , Sugimoto. K ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 30,842
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support