ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تطبیقی آراء تربیتی ابن سینا و کانت در خصوص رشد شناختی

Year: 1395
COI: JR_JRPE-10-2_005
Language: PersianView: 340
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

اسلام غفاری - دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش (تعلیم وتربیت اسلامی). دانشگاه پیام نور مرکز خوی و مدرس دانشگاه پیام نور. ایران
محمد مناف زاده - استاد راهنمای دانشجو. استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه پیام نور. ایران
مجید واحدی - استاد مشاور دانشجو. دانشیار گروه علوم تربیتی دانشگاه پیام نور. ایران

Abstract:

در این مقاله، محقق قصد داشته تا آراء ابن سینا و کانت را در خصوص رشد شناختی با روش تحلیلی - اسنادی مورد مطالعه و بررسی دقیق قرار دهد تا یافته ها و نتایج مطلوبی را از این آراء بدست بیاورد و به نظام مقدس تربیتی جمهوری اسلامی ایران ارائه نماید. ابن سینا و کانت مراحل تربیت کودک را تقسیم بندی و به بیان خصوصیات هر مرحله از رشد فکری کودک پرداخته اند . رشد تفکر شناختی از حس به عقل نظری و از عقل نظری به عقل عملی یا به تعبیر بهتر از حواس ، تخیل ، تفهم ، تعقل و اخلاق (عقل نظری و عقل عملی) می دانند و به خلاق بودن عقل نیز معتقدند با این تفاوت که ابن سینا خلاق بودن عقل را به «مستفاد» می نامد و رشد تفکر شناختی را در مراتب چهارگانه عقل نظری یعنی از عقل هیولانی تا عقل مستفاد میداندو به تفسیر آیه سی و پنج سوره نور به مراتب عقل نظری و ارتباط آن ها با عقل فعال (نور عقل فعال بر نفس می تابد یعنی تاثیر در نفوس و تخیلات بشر وآنها را به نور کامل یعنی عقل مستفاد نائل می گرداند تا عقل قدسی شده و وحی و الهام را دریافت کند) پرداخته و در زمینه مراحل تربیت کودک که منجر به رشد شناختی میشود با کانت تفاوت هایی نیز دارد . در نظر کانت آنچه را که عقل نظری از شناخت آن مانند خدا شناسی ناتوان است عقل عملی می تواند بشناسد.

Keywords:

بررسی تطبیقی، آراء تربیتی، ابن سینا، کانت، رشد شناختی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_JRPE-10-2_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/644715/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
غفاری، اسلام و مناف زاده، محمد و واحدی، مجید،1395،بررسی تطبیقی آراء تربیتی ابن سینا و کانت در خصوص رشد شناختی،https://civilica.com/doc/644715

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پیام نور
Paper count: 52,742
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support