ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پایشز خشکسالی مناطق شمالی ایران از دیدگاه شاخص های متعددخشکسالی هوا شناسی

Year: 1388
COI: RCWCD01_032
Language: PersianView: 1,190
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمد جواد نحوی نیا - دانشجوی کارشناسی ارشد آبیاری و زهکشی دانشگاه تهران
محمد رضا حاجی هاشمی جزی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی بیابان زدایی دانشگاه تهران سنندج
مسعود پارسی نژاد - استادیار گروه آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران

Abstract:

سیستم های پایش در راستای تدوین طرح های مقابله با خشکسالی و مدیریت فعال آن، از ضروری ترین ابزار طراحی برای بررسی تغییرات مکانی و شدت خشکسالی در یک ناحیه می باشند و بر اساس هشدارهای این سیستمها، زمان و نوع عملیات پیش بینی شده برای مقابله با خشکسالی فعال می شوند. بر این اساس سیستم های پایش در تدوین طرح های مقابله با خشکسالی و مدیریت آن از اهمیت زیادی برخوردار هستند که بدین منظور از شاخص های خشکسالی برای بیان کمی این پدیده استفاده می گردد. در این مطالعه با توجه به وضعیت آماری بارندگی ایستگاههای سینوپتیک موجود در مناطق شمال ایران، داده های بارش سالانه 5 ایستگاه سینوپتیک رشت، بابلسر، انزلی، گرگان، رامسر در یک دوره 45 ساله انتخاب گردید. پس از بررسی صحت داده ها و انجام آزمون داده های پرت، همگنی داده ها با استفاده از روش جرم مضاعف بررسی گردید. نواقص آماری داده ها از روش همبستگی بر طرف شده و سپس مقادیر شاخص های RAI ،PNP و نیچه، SPI و SIAP محاسبه گردید. بر اساس شاخص های متعدد خشکسالی با درجات متعدد در تمامی ایستگاه ها به وقوع پیوسته است. شدت و فراوانی خشکسالی در سه دوره 15 ساله بررسی شد. بر این اساس، بر مبنای شاخص های RAI ،SIAP شدیدترین خشکسالی ها در 15 سال اول مورد مطالعه (1973-1959) و بر مبنای شاخص PNPI و SPI و نیچه شدیدترین خشکسالی ها در 15 سال سوم مورد مطالعه (2003-1989) بوقوع پیوسته اند. بیشترین وقوع خشکسالی بر اساس شاخص PNPI مربوط به ایستگاه رامسر، بر اساس شاخص RAI، مربوط به ایستگاه گرگان، بر اساس شاخص نیچه مربوط به ایستگاه بابلسر، بر اساس شاخص SPI مربوط به ایستگاه رشت، بر اساس شاخص SIAP مربوط به ایستگاه های بابلسر و رشت بوده است. براساس شاخص های متعدد فراگیرترین سال های خشک مربوط به سال های 1991، 1995 بوده است.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is RCWCD01_032. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/64506/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نحوی نیا، محمد جواد و حاجی هاشمی جزی، محمد رضا و پارسی نژاد، مسعود،1388،پایشز خشکسالی مناطق شمالی ایران از دیدگاه شاخص های متعددخشکسالی هوا شناسی،Regional Conference on Water Crisis and Drought،Rasht،https://civilica.com/doc/64506

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • اوسطی، خالد و همکاران.1387. مطالعه شش شاخص پرکاربرد خشکسالی هواشناسی ...
 • زارع ابیانه، ح 0، محبوبی، ع _ .و حیدری، م ...
 • بذرافشان، جواد، 1381، مطالعه تطبیقی برخی شاخص‌های خشکسالی هواشناسی در ...
 • فرج زاده، م .موحد دانش، ع _ .و قائمی، ه ...
 • لیاقت، عبدالمجید و همکاران.1386. ارزیابی چند نمایه خشکسالی هواشناسی در ...
 • . Guttman, N.B., 1999, *Accepting the standardized precipitation index: a ...
 • . Hayes , M.J., Svoboda, M.D., Wilhite, D.A., and Vanyarkho, ...
 • *Monitoring the 1996 daought using the standaraized precipitation index , ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 69,976
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  مقالات پیشنهادی مرتبط

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support