Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

کاربست نظریه بنیانی در شناخت دانش بومی

Year: 1394
COI: JR_QJIK-2-3_002
Language: PersianView: 317
This Paper With 29 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 29 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

جعفر هزارجریبی - استاد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی
رضا صفری شالی - استادیار رفاه اجتماعی دانشگاه خوارزمی

Abstract:

دانش بومی به مجموعه ای از داشته ها، مهارتها، ارزشها و باورها ابزارها و روشهای یک گروه اجتماعی یا ملتی گفته می شود که در زمینه های گوناگون زندگی از طریق تجارب و تایید نسلهای متمادی به ارث رسیده است و کاربرد صحیح آن می تواند منجر به توسعه درون زا، که در واقع توسعه منطبق با فرهنگ مردم و محیط آن جامعه می باشد شود. از این رو مقاله حاضر به شناسایی یکی از مهمترین رویکردهای روشی نوین در عرصه تحقیقات اجتماعی و جایگاه آن در شناخت دانش و ارزشهای بومی می پردازد. نظریه بنیانی این قابلیت را دارد که بجای آنکه به اثبات نظریثه های موجود بپردازد با شناخت واقعیت موجود در هر جامعه نظریه های جدیدی منطبق با آن جامعه خلق کند. اهتمام روش شناسی نظریه بنیانی بر تولید و ساخت نظریه از دل داده های موجود در جامعه مورد مطالعه است در این روش از رویکرد استقراییی استفاده می شود و محقق کار خود را با مشاهده و مصاحبه ها شروع می کند و سپس الگوها، مضامین، با مقوله های عام را پیش می نهد. پس از این مرحله ، به مدد روشهای تفسیری، نظریه ها، بدون پیش انگاشته های قبلی و تایید و رد انها تولید و ارایه می شود از این رو با توجه به ماهیت این نظریه می توان ان را به مثابه یک روش یا ابزار جهت شناخت ارزشها مهارتها و به طور کلی دانش بومی جامعه مورد استفاده قرار داد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_QJIK-2-3_002. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/646299/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
هزارجریبی، جعفر و صفری شالی، رضا،1394،کاربست نظریه بنیانی در شناخت دانش بومی،https://civilica.com/doc/646299

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 20,732
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support