Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

هوش هیجانی و مدیریت بررفتار فردی و اجتماعی از منظر اسلام و روانشناسی

Year: 1396
COI: SHCONF03_223
Language: PersianView: 339
This Paper With 13 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 13 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

رضا خدایی محمودی - استادیار گروه مدیریت واحد تبریز دانشگاه آزاد اسلامی تبریز ایران
سمیه فخیمی حسین زاد - دانشجوی دکترای مدیریت صنعتی واحد تبریز دانشگاه آزاد اسلامی تبریز ایران

Abstract:

یکی از پدیده هایی که در دهه اخیر، مورد استقبال فراوانی قرار گرفته، پدیده هوش هیجانی است. دلیل این امر توانایی بالای هوش هیجانی در حل بهتر مسایل و کاستن از میزان تعارضات بین دریافت های فکری و احساسی است. پژوهش های متعددی نشان دادهاند که هوش هیجانی میتواند سبب افزایش میزان سلامتی، رفاه، ثروت، موفقیت، عشق و شادی گردد.پژوهش های نوین نشان میدهند که فقدان هوش هیجانی می تواند آثار مخربی را در زمینههای فردی و اجتماعی ایجاد کند و برعکس، تحصیل و تقویت آن، زمینه ساز موفقیت های بزرگ خواهد بود. آموزش هوش هیجانی میتواند بستر مناسبی برای اعتلای فردی و اجتماعی در حوزه های مختلف و متنوع فرهنگ فراهم آورد. امروزه مدیریت برای انطباق با تغییرات و به منظور بقاء و رشد در محیطهای جدید و پیچیده، ویژگی های خاصی را می طلبد، که مدیران باید به ابزارهای خاصی مجهز باشند؛ زیرا آنچه مهم است، این است که باید هر روز نسبت به روز قبل چالاک تر و چابک تر باشیم. یکی از مهمترین ویژگی ها که میتواند به رهبران و مدیران در پاسخ به این تغییرات کمک کند، هوش هیجانی است. هوش هیجانی موضوعی است که سعی در تشریح و تفسیر جایگاه هیجانها و احساسات در توانمندی های انسانی دارد. اگرچه هوش هیجانی در دهه 1990 در ادبیات روان شناسی مطرح شد، اما به نظر نوعی نوآوری در اصطلاح سازی است .حتی اگر بپذیریم که موضوعی کاملا تازه و نوآوری، در پدیده است، اما به نظر از دیدگاه اسلام چیز جدیدی محسوب نمی شود، زیرا به نظر میرسد اسلام در 1400 سال پیش، هم به هوش هیجانی، هم به مولفه های آن و هم به کاربردها و فواید آن به صورت فراگیر اشاره کرده است؛ بنابراین هدف، بررسی این موضوع است که نشان داده شود خیلی از موضوعاتی که به تازگی در مدیریت مطرح می شود، به نوعی به صورت کامل تر در اسلام مورد توجه بوده است؛ بنابراین با دقت بیشتر میتوان آنها را کشف و استخراج کرد. در این مقاله که از نوع توصیفی- مروری، و ابزار جمع آوری اطلاعات آن به روش کتابخانه ای است، سعی شده است نقش و اهمیت هوش هیجانی در مدیریت رفتار فردی و اجتماعی از دیدگاه اسلام و روانشناسی مورد بررسی قرار گیرد.

Keywords:

هوش هیجانی- مدیریت اخلاق فردی-مدیریت اخلاق اجتماعی- دیدگاه اسلامی- دیدگاه های روانشناسی

Paper COI Code

This Paper COI Code is SHCONF03_223. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/654868/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
خدایی محمودی، رضا و فخیمی حسین زاد، سمیه،1396،هوش هیجانی و مدیریت بررفتار فردی و اجتماعی از منظر اسلام و روانشناسی،The 3rd National Conference of New Researches in the Field of Humanities and Social Studies in Iran،Qom،https://civilica.com/doc/654868

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 13,122
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

New Researchs

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support