ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تبیین و تحلیل مفهوم تاب آوری و شاخص سازی آن در مدیریت سوانح اجتماع محور

Year: 1396
Publish place:
COI: ICEDMR01_021
Language: PersianView: 492
This Paper With 8 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 8 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

محمدحسن سعیدی مطلق - مرکز آموزش عالی فنی مهندسی بویین زهرا، قزوین/بویین زهرا،گروه شهرسازی
اکبر محمدی - مرکز آموزش عالی فنی مهندسی بویین زهرا، قزوین/بویین زهرا، استادیار گروه شهرسازی

Abstract:

امروزه، نظریه ها و دیدگاه های مدیریت سوانح و توسعه پایدار به دنبال ایجاد جوامع تاب آور در برابر مخاطراتطبیعی هستند. از این رو، به نظر بسیاری از محققان، تاب آوری یکی از مهمترین موضوعات برای رسیدن به پایداریاست. امروزه، تاب آوری راهی برای تقویت جوامع با استفاده از ظرفیت های آن ها مطرح می شود و تعریف ها،رویکرد ها، شاخص ها و مدل های سنجشی متفاوتی در مورد آن شکل گرفته است. برای پاسخ به این سوال که کدامتعریف، رویکرد نظری و نظام شاخص سازی برای تحلیل ارتقای جوامع تاب آور در برابر مخاطرات طبیعی مناسباست، از روش توصیفی- تحلیلی و از ابزار کتابخانه ای استفاده کرده ایم. نتایج نشان می دهد تعریف کاپنتر و همکاران (2001) از تاب آوری تعریفی قابل تاکید در جامعه علمی بوده و براساس آن، شاخص های مطلوب برای جهت سنجش تاب آوری در قالب ابعاد چهارگانه اجتماعی، اقتصادی، نهادی وکالبدی- محیطی پیشنهاد می شود. هدف از رویکرد تاب آوری، افزایش قدرت تحمل و دوام شهرها و تقویت توانایی های شهروندان برای مقابله با خطرات ناشی از تهدیدات نظیر سوانح طبیعی است. در این رویکرد، تاکید خاصی بهتاب آوری به جای آسیب پذیری وجود دارد. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که مناسب ترین مدل بر اساس رویکردمفهومی و ساختار شاخص سازی ارایه شده، مدل ترکیبی DROP کاتر و CBDM است؛ زیرا این مدل ترکیبیهمزمان دارای ویژگی هایی مانند مکان محور بودن، یکپارچه نگری در ابعاد و شاخص ها و مشارکت پذیری مردم بهعنوان ذی نفعان کلیدی برنامه ریزی و مدیریت سوانح طبیعی در جوامع محلی است.

Keywords:

تاب آوری، سوانح طبیعی، جوامع تاب آور، چارچوب های مفهومی، CBDM

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICEDMR01_021. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/660882/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
سعیدی مطلق، محمدحسن و محمدی، اکبر،1396،تبیین و تحلیل مفهوم تاب آوری و شاخص سازی آن در مدیریت سوانح اجتماع محور،کنفرانس بین المللی زلزله، مدیریت بحران،احیا و بازسازی،Qazvin،،،https://civilica.com/doc/660882

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

4.00
2 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 1
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 343
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support