ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

پایداری محیطی در طراحی کویری مطابق با اصول معماری سنتی

Year: 1396
COI: CCIVIL02_578
Language: PersianView: 321
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فرزانه طبیبی - گروه معماری، واحد ماهشهر، دانشگاه آزاد اسلامی، ماهشهر، ایران
احمدرضا کابلی - عضو هیات علمی گروه معماری ماهشهر، دانشگاه ماهشهر، ماهشهر، ایران

Abstract:

کاربرد مفاهیم پایداری و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی و آلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی بهنام معماری پایدار را به وجود آورده است. در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیقمیدهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می کند. بطوریکه بر اساس گفته ریچارد راجرز، ساختمان ها مانند پرندگان هستند که در زمستان پرهای خود را پوش داده و خود را باشرایط جدید محیط وفق میدهند و بر اساس آن سوخت وسازشان را تنظیم می کنند. پایداری محیطی به عنوان یکی از زیر شاخه های نظریه های کلی پایداری، همواره این موضوعرا مطرح نموده که اقلیم با پایداری در ارتباط مستقیم بوده و این دو، جزء لاینفک از یکدیگر می باشند، کویر به عنوان یکیاز اقلیم های شاخص و تاثیرگذار طبیعت بر تفکرات و نحوه زندگی انسان مطرح بوده که با ویژگی های منحصر به فرد خودمنجر به پدید آمدن نوع خاصی از تفکر و در نتیجه شکل گیری اصولی در معماری این اقلیم گشته، تا در عین توجه بهصرفه جویی و ایجاد پایداری در حوزه انرژی و استفاده صحیح از شرایط اقلیمی ، زندگی ساکنان این محدوده آب و هواییرا در شرایط سخت آب و هوایی سهل نماید، که این خود، ایجاد پایداری محیطی در شرایط نامطلوب اقلیمی می باشد، اینفنون کهن، بسیاری از مفاهیم نوین در عرصه پایداری را در بر گرفته و به اصول و روشهایی دست یافته که عامل آسایش وتکامل زندگی، در شرایط محیطی سخت بوده و در راستای نیل به ایجاد شرایط مطلوب، بسیار هدفمند و موفق عمل نمودهاست. این مقاله که حاصل مشاهدات عینی و مطالعات کتابخانه ای است به صورت تحلیلی - توصیفی به تشریح موضوعمی پردازد، هدف از انجام این تحقیق شناسایی عناصر معماری سنتی ایران می باشد و اثبات اینکه این عناصر در راستایاصول معماری پایدار شکل گرفته اند.پرسش اصلی تحقیق ، این است که آیا معماری سنتی ایران می تواند جلوه ای از یکمعماری پایدار باشد و به چه صورت به این نیازها پاسخ می گوید. چارچوب نظری تحقیق حاکی از این است که عواملمتعددی در معماری سنتی ایران تاثیرگذار بوده اند که این عوامل در مناطق گوناگون، متفاوت بوده است.به منظور انجاماین تحقیق از روش توصیفی – تحلیلی استفاده شده است. نتایج آن بنیادی و از نظر فرآیند اجرا کیفی بوده و در نهایتسعی در بررسی و بازشناسی اصول شکل گیری معماری سنتی پایدار در اقلیم کویری ایران را خواهدداشت تا بتوان معماریسنتی ایران را یک معماری پایدار دانست.

Keywords:

پایداری، اقلیمی، کویر، ایران، معماری

Paper COI Code

This Paper COI Code is CCIVIL02_578. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/662550/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طبیبی، فرزانه و کابلی، احمدرضا،1396،پایداری محیطی در طراحی کویری مطابق با اصول معماری سنتی، 2nd International Conference of Civil Engineering, Architecture and crisis management،Tehran،https://civilica.com/doc/662550

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 2,570
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support