ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تطبیقی حق وحکم بامحوریت آراء

Year: 1396
Publish place:
COI: COHE01_048
Language: PersianView: 235
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سیدمحمدکاظم یزدی
نایینی
علی شفیعی - مدیر گروه فقه کاربردی پژوهشکده اسلام تمدنی و عضو هییت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛ دانشجوی دکتری فقه و مبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تربت حیدریه

Abstract:

دانش فقه؛ دانش مدیریت رفتارهای انسان است که این رفتارها یا برآمده از حقوق اند و یا متعلق احکام اند. به همین جهت می توان گفت جغرافیای فقه به صورت حداکثری بین دو مقوله حق وحکم قراردارد سخن گفتن از دو مقوله حق و حکم و نسبت سنجی بین آن دو بحثی فلسفه حقی و فلسفه فقهی است که شاید بتوان فهمید چرا این بحث در آراء فقیهان پیشین به صورت برجسته مطرح نبوده است . فلسفه حقوق و فلسفه فقه هر دو از دانش های نوبنیادی – البته با اندکی تفاوت بین شان – هستند که چند دهه بیش نیست که مورد اهتمام و توجه قرار گرفته اند.حق و حکم گرچه در درون فقه و آموزه های فقهی قرار دارند؛ اما همان گونه که اشاره شد پرداختن به آن دوبه صورت علمی پیشینه ای کهن ندارد. فقدان سابقه آموزشی و پژوهشی جدی به این مقوله در فقه؛ فقیهان بعدی را در پرداختن به آن به سختی و رنج انداخته است به گونه ای که هم در تفاوت مفهوم آن دو و هم درمعیارهای تفکیک آن دو گاه سخنانی گاه غیر روشمند گفته شده است حق و حکم و تکلیف در نگاه فقیهان از جامعیت برخوردار نبوده است و تعریف و تلقی ایشان از این مقوله موضوعات و مصادیق نوپیدای حقوق سیاسی و فرهنگی و فکری را در بسیاری از موارد مورد پوشش قرار نمیدهد. به گمان نگارنده یکی از ظرفیت هایی که می تواند به بازسازی و نوآوری در فقه کمک کند و فقه را امروزی و پویا نشان دهد پرداختن ژرف اندیشانه و همه جانبه به دو مقوله حق و حکم و نسبت سنجی و تبیین معیارهای تفکیک این دو از یکدیگر از یک سو و تعیین حجم و میزان هر یک از آن دو در فقه موجودو مطلوب است.در این نوشتار پس از طرح مباحثی هم چون مفهوم شناسی و مصداق شناسی حق و حکم تلاش شده تا آراء فقیهان شیعی با محوریت نظرات دو فقیه برجسته معاصر- سید یزدی و میرزای نایینی - به حق و حکم گزارش شود و معیارهای تفکیک این دو مقوله در آراء فقیهان و حقوق دانان معاصر مورد مطالعه قرارگیرد

Keywords:

حق؛ حکم؛تکلیف؛ معیارشناسی حق و حکم؛

Paper COI Code

This Paper COI Code is COHE01_048. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/669620/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
یزدی، سیدمحمدکاظم و نایینی، و شفیعی، علی،1396،بررسی تطبیقی حق وحکم بامحوریت آراء،اولین کنفرانس پژوهش در فقه،حقوق و علوم اسلامی،Tehran،،،https://civilica.com/doc/669620

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support