ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی میزان تاثیرگذاری صنایع پتروشیمی در آلودگی هوای شهر ماهشهر

Year: 1396
COI: AUGES02_054
Language: PersianView: 624
This Paper With 14 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 14 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سعید امان پور - دانشیار رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهواز، ایران، اهواز
نجمه حمید - دانشجوی کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه شهید چمران اهواز، ایران، اهواز

Abstract:

امروزه آلودگی ها از مهمترین مشکلات بهداشتی و زیست محیطی شهرهای در حال توسعه می باشد که در نتیجه گسترش روزافزون شهرنشینی و توسعه صنایع رو به افزایش است. شهر ماهشهر، کانون تمرکز صنایع پتروشیمی و مرکز ارتباطات تجاریمنطقه است. این شهر همانند سایر شهرهای صنعتی، در حال تبدیل شدن به یک کلانشهر بوده و در حال حاضر همه معایبیک شهر صنعتی از جمله آلودگی هوا را دارا می باشد. در این تحقیق دو شهر ماهشهر شوشتر و را از نظر آلودگی هوا مقایسهکردیم، هدف ما در این تحقیق بررسی میزان آلودگی هوای موجود در شهر ماهشهر نسبت به شهر شوشتر می باشد. در بخشتحلیلی، مدلی که برای امکان سنجی میزان آلایندگی هوا در شهرهای ماهشهر و شوشتر استفاده شده، مدل VIKOR است کهجهت رتبه بندی گزینه های مختلف به کار می رود و بیشتر برای حل مسایل گسسته کاربرد دارد و بر مبنای راه حل های توافقیبر مبنای معیار های متضاد می باشد و با توجه به ضریب متفاوت هر یک از شاخص های منتخب در سنجش آلایندگی هوا، ازروش وزن بخشی چند متغیره (AHP-FUZZY) برای وزن بخشی به شاخص ها استفاده شده است. تحلیل یافته ها بااستفاده از مدل ویکور نشان می دهد که در بین دوازده ماه سال در شهر ماهشهر، دی بالاترین رتبه را دارد و در بین دوازده ماهسال در شهر شوشتر، آذر بالاترین رتبه را دارد، در نتیجه گیری نهایی، می توان گفت شهر ماهشهر با میانگین 6/7 و در شاخصبنزین که مهم ترین شاخص تاثیرگذار در آلودگی هوا می باشد، در این پژوهش به عنوان شهر آلوده و شهر شوشتر با میانگین3/3 در شاخص بنزین به عنوان شهر سالم تر نسبت به ماهشهر قرار گرفته است. لازم به ذکر است که این میزان آلودگی هوایماهشهر ناشی از بنزین به دلیل تولید بنزین در پالایشگاه ها و استفاده از آن در صنایع پتروشیمی در این شهر می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is AUGES02_054. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/675489/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
امان پور، سعید و حمید، نجمه،1396،بررسی میزان تاثیرگذاری صنایع پتروشیمی در آلودگی هوای شهر ماهشهر، The Second international conference on new idea in architecture, urbanism, geography and enviroment sustainability (AUGES 2017)،Mashhad،https://civilica.com/doc/675489

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 16,647
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support