ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدیریت بحران خشکسالی در استفاده از منابع آب کشاورزی حوضه آبخیز زاینده‌رود در سطح مزرعه

Year: 1388
COI: NSDEM02_278
Language: PersianView: 1,081
This Paper With 10 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 10 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

علیرضا نیکوئی - دانشجوی دکتری اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز و عضو هیئت علمی مرکز تحقیق
منصور زیبائی - دانشیار بخش اقتصاد کشاورزی دانشکده کشاورزی، دانشگاه شیراز

Abstract:

حوضه آبخیز زاینده‌رود اصفهان به عنوان مهمترین منبع تامین آب بخش میانی فلات مرکزی ایران شاهد بروز بحران خشکسالی در گذشته و حال بوده و امنیت اقتصادی کشاورزان این حوضه با تنشهای شدیدی روبرو بوده است. مقابله با این بحران نیازمند اجرای سیاستهای تحت کنترل سازمانهای ذیربط در منطقه دارد. لازمه انتخاب اصولی این سیاستها آن است که جنبه‌ها و نتایج ممکن آنها با استفاده از مدل‌های مربوطه شبیه‌سازی و ارزیابی شوند. در مطالعه حاضر از روش برنامه‌ریزی ریاضی اقتصادسنجی (EMP)، برای کاربرد در بخشی از حوضه زاینده‌رود واقع در شهرستان اصفهان، استفاده شد. بر اساس نتایج حاصله که از اعمال سناریوهای مختلف کاهش عرضه آب بر مدل به دست آمد، نحوه مقابله بسته به شدت بحران و میزان محدودیتهای اعمال شده، متفاوت است. در زمان اعمال محدودیتهای کم و متوسط (سناریوهای کاهش 20 و 40 درصد موجودی منابع آب) با اعمال حداکثر 20درصد کم آبیاری به همراه تقبل کاهش عملکرد برای بعضی از محصولات و تغییرات سطح زیر کشت آنها می‌توان به حداقل کاهش در بازده برنامه‌ای منطقه دست یافت. با بروز بحرانهای شدیدتر (60 درصد کاهش موجودی منابع آب) اعمال کم‌ آبیاری می‌تواند تا کاهش سطح حداکثر 50درصد برای بعضی از محصولات نیز صورت پذیرد. بر این اساس، توصیه شد که در اعمال سیاستهای محدود کردن عرضه آب در شبکه‌های آب‌رسانی، قبل از هرگونه اقدامات شتابزده‌ای، به تجزیه و تحلیل روشهای حداقل کردن آثار منفی اقتصادی این سیاستها منطبق با روش اجرائی این مطالعه پرداخته شود. سپس، خروجی سد و عرضه آب در شبکه‌ها را بر اساس نتایج الگوی برنامه‌ریز ریاضی واقعی، تنظیم و توصیه‌های ترویجی لازم بر مبنای تغییرات میزان مصرف آب در مراحل مختلف کشت محصول صورت پذیرد.

Keywords:

آب، خشکسالی، کشاورزی، سیاست، کم‌آبیاری، برنامه‌ریزی ریاضی واقعی، اقتصادی سنجی

Paper COI Code

This Paper COI Code is NSDEM02_278. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/67566/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نیکوئی، علیرضا و زیبائی، منصور،1388،مدیریت بحران خشکسالی در استفاده از منابع آب کشاورزی حوضه آبخیز زاینده‌رود در سطح مزرعه، The Second National Seminar on Drought Effects/Management،Isfahan،،،https://civilica.com/doc/67566

مراجع و منابع این Paper:

لیست زیر مراجع و منابع استفاده شده در این Paper را نمایش می دهد. این مراجع به صورت کاملا ماشینی و بر اساس هوش مصنوعی استخراج شده اند و لذا ممکن است دارای اشکالاتی باشند که به مرور زمان دقت استخراج این محتوا افزایش می یابد. مراجعی که مقالات مربوط به آنها در سیویلیکا نمایه شده و پیدا شده اند، به خود Paper لینک شده اند :

 • بی نام 1386. سطح زیر کشت، تولید و عملکرد محصولات ...
 • جعفری، ا.، محلوجی، م. و ع.ر. مامن پوش 1386. برآورد ...
 • فرشی، ع.ا، م.ر. شریعتی، ر. جاراللهی، م.ر. قائمی، م. شهابی‌فر ...
 • مامن پوش، ع.ر.، عباسی، ف. و ف. موسوی 1380. ارزیابی ...
 • _ مک تمقیقات نشا1(ک _ _ اللکاندا(رک 1مفهان Brooke, A., ...
 • Doorenbos, J. And A.H. Kassam. 1979. Yield response to Water. ...
 • Droogers, P. and M. Torabi. 2002. Field scale scenarios for ...
 • Heckelei, T. and W. Hendrik. 2003. Estimation of Constrained Optimization ...
 • Heckelei, T. 2002. Calibration and estimation of programming models for ...
 • Heckelei, T. and W. Britz. 2005. Models based on positive ...
 • Howitt, R.E. and S. Msangi. 2002. Reconstructing Disaggregate Production Function. ...
 • Howitt, R.E., K.B. Ward and S. Msangi 2001. Statewide Water ...
 • Research Info Management

  Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
  این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

  اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

  Scientometrics

  The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
  Type of center: دانشگاه دولتی
  Paper count: 18,188
  In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

  New Papers

  Share this page

  More information about COI

  COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

  The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

  Support