ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مکانیسم های تزریق ذرات نانو رس و محلول پلیمری برای افزایش بازیافت نفت

Year: 1396
COI: OGPH01_094
Language: PersianView: 266
This Paper With 23 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 23 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

سینا لاکدشتی - دانشجو
احمد ادیب - دانشیار

Abstract:

بررسی های آزمایشگاهی و برنامه های میدانی، تاثیر جریان محلول پلیمری را در بهبود بازیافت نفت در ویسکوزیته ی مخازن روغن به اثبات رسانده اند. ارتقای تولید نفت در این مورد نتیجه ای از افزایش بهره وری ناحیه ای و عمودی است. پلیمرهای زیستی و پلیمرهای مصنوعی دسته های عمده ی مورد استفاده در صنعت نفت در موارد خاص می باشند. کاربرد پلیمرهای زیستی مانند زانتان محدود به مستعدتر بودن آن ها در تجزیه ی بیولوژیکی است. پلیمرهای مصنوعی مانند پلی آکریل آمید هیدرولیز شده (HPAM) کاربرد گسترده تری دارند و کمتر مستعد در تجزیه ی بیولوژیکی هستند. علاوه بر این، توسعه ی فناوری نانو جایگزین های اقتصادی و فنی مناسبی را با موفقیت برای مواد حاضر فراهم کرده است. پس از این مرحله و برداشت بیشتر نفت از مخزن، فشار درون مخزن دچار افت بیشتر شده بطوریکه دیگر با روش های معمول گفته شده نمی توان نفت را برداشت کرد. به همین دلیل در مرحله سوم روش های مختلفی به منظور افزایش تولید نفت مورد استفاده قرار می گیرد که به روش های ازدیاد برداشت نفت خام یا Enhancement(Oil Recovery) که به اختصار (ای.او.آر) گفته می شود، معروف هستند. در این مرحله از روش های مختلفی از جمله تزریق امتزاجی/ غیر امتزاجی گاز، روش های حرارتی، روش های شیمیایی و یا روش های نوین (مانند روش های میکروبی و غیره) برای ازدیاد برداشت نفت استفاده می شود. انتخاب روش مناسب ازدیاد برداشت نفت خام به متغیرهای زیادی از جمله شرایط عمر مخزن، نوع نفت خام درون مخزن، نوع سنگ مخزن، در دسترس بودن سیال تزریقی و غیره بستگی دارد که در این ازدیاد برداشت نیز شامل انواع عملیاتی می شود که سیال تولیدی از مخزن را مورد بهره برداری بیشتر قرار می دهد. امروزه ثابت شده است که علم نانو دارای توانایی بهبود فرآیندها در مقیاس مولکولی بوده و تاثیر آن در حیطه فرآیندهای جداسازی و ازدیاد برداشت از مخازن نفتی و گازی نیز بسیرا چشمگیر است. این مقاله شامل تطابق پیشینه ی جریانات پلیمری تک بعدی و دوبعدی با استفاده از مدل عددی سه بعدی برای جریان سیال انتقال جرم است. نتایج نشان دادند که مقدار جذب پلیمری هنگامی که نانو ذرات خاک رس به محلول پلی آکریل آمید افزوده شدند، کاهش یافت. با این حال اعتقاد بر این است که بهبود نسبت پویایی عامل اصلی روش ارایه شده به منظور افزایش بیشتر بازیافت نفت در جریان زانتان و جریان HPAM باشد. و نتیجه حاصل شده ما در این مقاله به این موضوع خاتمه می یابد که ذرات نانو موجود گرانروی محصولات پلیمری را می تواند افزایش دهد و محلول تزریق شده توانایی آن را دارد که تراکم موجود را در مدل های تک بعدی و دو بعدی را اصلاح کند.

Keywords:

محلول پلیمری، نانو ذرات رس، ازدیاد برداشت نفت، HPAM

Paper COI Code

This Paper COI Code is OGPH01_094. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/678912/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
لاکدشتی، سینا و ادیب، احمد،1396،مکانیسم های تزریق ذرات نانو رس و محلول پلیمری برای افزایش بازیافت نفت،First International Conference on Oil, Gas, Petrochemical and HSE،Hamadan،https://civilica.com/doc/678912

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support