ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

نظریه برنامه ریزی مارکس گرا: تطور اندیشه برنامه ریزی در آراء مارکس گرایان

Year: 1391
COI: JR_QJSD-3-11_004
Language: PersianView: 161
This Paper With 22 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 22 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

پروی اجلالی - استادیار موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی

Abstract:

این مقاله بر سر آن است که چارچوب کلی نظریه برنامه ریزی مارکس گرا و تحولات آن را در طی سال های قرن بیستم و دهه اخیر ترسیم کند تا بتوان آن را با دیگر نظریه های برنامه ریزی مقایسه کرد و به این ترتیب گامی دیگر در جهت تدفین و تشریح نظریه برنامه ریزی به طور کلی برداشت. این هدفی است که نویسنده مقاله تعقیق می کند، زیرا بر این باور است که هر نوع برنامه ریزی نیازمند چارچوب تیوریک قوی می باشد و فقط اندیشمندان نظام مند و منسجم درباره اهداف، آثار و فرایند فعالیت هایی که با عنوان برنامه ریزی انجام می شود است که می تواند امکان برنامه ریزی مفید وسازنده را فراهم آورد اما از آنجا که نویسندگان پیرو مارکس مستقیما نظریه ای باعنوان نظریه برنامه ریزی ارایه نکرده اند. و بر خلاف عمل برنامه ریزی که به طور جدی از اتحاد شوروی شروع شد، در زمینه نظریه برنامه ریزی پیشتاز نبوده اند، بهترین روش برای ترسیم مختصات یک نظریه برنامه ریزی مارکس گرا، تعقیق تفسیرها و تحلیل هایی است که در طی یک دوره صد ساله دانشگاهیان علاقمند به آراء مارکس درباره برنامه ریزی در کشورهای سوسیالیستی و سرمایه داری ارایه کرده اند و این همان روشی است که ما در این مقاله در پیش گرفته ایم. بررسی ما نشان می دهد که اگرچه نه مارکس و نه مهم ترین پیروان او در حزب سوسیال دموکرات کارگری روسیه، یعنی لنین و تروتسکی مطلب دندان گیری درباره برنامه ریزی نگفته بودند اما نفی نظام بازار و سرمایه داری و کوشش در جهت ایجاد نوعی مالکیت و بهره برداری اجتماعی منابع، خود به خود به دولتی کردن ابزار تولید و برنامه ریزی انجامید. در این مرحله در نظر سوسیالیت ها برنامه ریزی امری بدیهی می نمود و نیازمند توجیه نظری نبود، اما با ظهور اولین مشکلات و پیامدها و ابهاماتی که پیش می آمد اندیشمندان به معنا و مفهوم برنامه ریزی شروع شد. افزودن بر این، این زمان رکود بزرگ در آغاز دهه 1930 میلادی و به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، بسیاری از دولت های سرمایه داری غربی و پس از آن کشورهای در حال توسعه نیز کار برنامه ریزی اقتصادی و کالبدی را شروع کردند و خود این موضوع پرسش های زیادی را درباره ماهیت این برنامه ریزی ها و تفاوت آن ها با یکدیگر برانگیخت پاسخ صاحب نظران مارکس گرا به این پرسش ها را می توان نظریه برنامه ریز مارکس گرا نامید.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_QJSD-3-11_004. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/683861/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اجلالی، پروی،1391،نظریه برنامه ریزی مارکس گرا: تطور اندیشه برنامه ریزی در آراء مارکس گرایان،https://civilica.com/doc/683861

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: پژوهشگاه دولتی
Paper count: 335
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support