ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی چگونگی اعتماد و کناره گیری اجتماعیدر میان دانشجویان

Year: 1391
COI: JR_QJSD-3-11_005
Language: PersianView: 134
This Paper With 36 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 36 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

ابوتراب طالبی - استادیار جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی
راضیه برزگری دهج - کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی

Abstract:

در ادبیات علوم اجتماعی انزوا به وضعیت عینی کناره گیری و محرومیت از تعاملات و فضاهای اجتماعی اطلاق می شود اگرچه این موضوع صدها سال برای بشریت مطرح بوده، اما تنها در 50 سال گذشته بطور نظامند مورد توجه قرار گرفته است این مقاله به بررسی چگونگی کناره گیری دانشجویان و ارتباط اعتماد اجتماعی با آن می پردازد. کناره گیری اجتماعی با سه مولفه عضوی درانجمن ها و گروها، پیوند اجماعی و روابط اجتماعی سنجیده شده است. متغیر مستقل اصلی، اعتماد اجتماعی است که با سه بعد اعتماد نهادی، اعتماد تعمیم یافته و اعتماد بین فردی سنجیده شده است. روش تحقیق از نوع پیمایش است داده ها از طریق پرسشنامه ساختار یافته از 361 دانشجو که به روش نمونه گیری طبقه ای متناسب انتخاب شدند، گردآوری شده است. از روش های آماری الفای کرونباخ برای پایایی ابزار سنجش، ضریب همبستگی پیرسون برای ازمون فرضیه ها تحلیل واریانس برای آزمون مقایسه میانگین ها و رگرسیون برای سنجش مدل تحلیلی استفاده شده است یافته ها نشان می دهد بین اعتماد اجتماعی و انزوای اجتماعی دانشجویان رابطه معناداری وجود دارد. ضریب همبستگی بدست آمده برای این متغیر برابر -0/294 با سطح معناداری P=0/000 بیانگر رابطه منفی و معکوس بین دو متغیر یاد شده می باشد براین اساس می توان گفت کناره گیری اجتماعی دانشجویان به طور جدی تحت تاثیر چگونگی اعتماد اجتماعی آنها قرار دارد. با کاهش اعتماد اجتماعی دانشجویان ، انزوای اجتماعی انها بیشتر و با افزایش اعتماد، انزوای اجتماعی آنها کمتر می شود. نتایج حاصل از رگرسیون چند متغیره نشان می دهد که 14 درصد از واریانس متغیر انزوای اجتماعی توسط 3 متغیر اعتماد تعمیم یافته، درامد والدین و اعتماد بین فردی بین تبین می شود به این ترتیب داده ها تجربی موید دیدگاه های نظری مطرح شده در چارچوب نظری مقاله می باشد در مجموع، با توجه به چگونگی انزوای اجتماعی موجود، لازم است با اتخاذ سیاست های مناسب در راستای فعال سازی و انگیزه بخشی به دانشجویان زمینه های شکل گیری انزوای اجتماعی را از بین برد تا از آسبی های اجتماعی پس از آن نیز جلوگیری شود.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_QJSD-3-11_005. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/683862/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
طالبی، ابوتراب و برزگری دهج، راضیه،1391،بررسی چگونگی اعتماد و کناره گیری اجتماعیدر میان دانشجویان،https://civilica.com/doc/683862

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 15,871
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support