ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی تشخیص و اندازه گیری مواد دارویی در پساب کارخانجات داروسازی و روشهای حذف آنها

Year: 1388
COI: CEE03_220
Language: PersianView: 6,456
This Paper With 11 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 11 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

Abstract:

بیشترین میزان مواد دارویی از جمله آنتی بیوتیکها در محیط زیست مربوط به پساب کارخانجات داروسازی می باشد، که این مواد در پساب کارخانجات داروسازی با روشهای HPLC/MS/MS و GS/MS/MS ، با توجه به خصوصیات و نقطه تبخیر آنها، تشخیص و اندازه گیری می شوند. روشهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی مختلفی برای حذف آنتی بیوتیکها وجود دارند که با توجه به خصوصیات شیمیایی و فیزیکی ماده مورد نظر انتخاب می شوند.چنانچه ضریب تجزیه پذیری بیولوژیکی (Biol.K) ماده دارویی موجود در پساب کمتر از L/gss/d 0/1 باشد. روشهای بیولوژیکی برای حذف اثر زیادی ندارد(<20%) ، در صورتیکه اگر این عدد بالاتر از L/gss/d 10 باشد. روشهای بیولوژیکی برای حذف اثر قابل توجهی خواهد داشت (>90%) . چنانچه K بین 0/1 و L/gss/d10 روشهای بیولوژیکی در صد حذف متوسطی خواهند داشت. دو روش UASR و MBR در بین روشهای بیلوژیکی درصد حذف بالایی دارند. از جمله روشهای حذف فیزیکی ،استفاده از غشاء ها و پودر کربن فعال می باشد.غشاء ها.با توجه به اندازه مولکول ماده دارویی انتخاب می شوند.غشاهای اسمز معکوس و نانوفیلتر کارایی بالایی در حذف مواد دارویی دارند.پودر کربن فعال در صورتیکه مواد آلی دیگر در پساب حضور نداشته باشد در صد حذف بالائی دارد. میزان حذف به میزان کربن مصرفی و زمان تماس بستگی دارد.روشهای شیمیایی با توجه به ساختار شیمیایی و تعداد حلقه های آروماتیک ماده دارویی برای افزایش تجزیه پذیری مواد دارویی انتخاب می شوند.ازناسیون و استفاده از اکسیداسیون با فنتون به عنوان پیش تصفیه برای افزایش تجزیه پذیری مواد دارویی مفید می باشد.با توجه به بررسی های انجام شده ترکیب روشهای شیمیایی به عنوان پیش تصفیه با روشهای فیزیکی و بیولوژیکی کارایی بالایی در حذف مواد دارویی از پساب کارخانجات داروسازی دارند.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is CEE03_220. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/68556/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
نبی بیدهندی، غلامرضا و ترابیان، علی و جانقربان، مهدی،1388،بررسی تشخیص و اندازه گیری مواد دارویی در پساب کارخانجات داروسازی و روشهای حذف آنها،3rd Conference of Environmental Engineering ،Tehran،https://civilica.com/doc/68556

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
2 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 2
4 0
3 0
2 0
1 0

کدام مقالات به این منبع استناد نموده اند

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support