ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

مدل یابی معادلات ساختاری مولفه های اقتصادی و فرهنگی تاثیرگذار بر رفتار مصرفی انرژی در جوامع شهری

Year: 1395
COI: JR_IUEAM-5-18_006
Language: PersianView: 218
This Paper With 20 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 20 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

مهدی صادقی شاهدانی - دانشیار گروه اقتصاد، دانشگاه امام صادق ع ، تهران، ایران
مهدی خوشخوی - دانشجوی دکتری علوم اقتصادی- اقتصاد اسلامی، دانشکده اقتصاد، دانشگاه تهران، تهران، ایران

Abstract:

کارایی مصرف انرژی، از دغدغه های مهم اقتصادی در جوامع شهری میباشد که بیش از 70درصد جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است. از طرفی با توجه به اینکه در دهه گذشته، شاخص بهره وری انرژی که از مولفههای هدفگذاری شده در سیاست های اقتصاد مقاومتی است، کاهش یافته، ضروری است که سیاست هایی جامع، کارآمد و منسجم در راستای بهبود بهره وری و کارایی مصرف انرژی در کشور، طراحی و اتخاذ شوند. بهینه سازی مصرف انرژی در جوامع شهری، تحت تاثیر عوامل و مولفه های متعددی است که یکی از این مولفه های تاثیرگذار، عوامل فرهنگی- اجتماعی میباشد و این امر به دلیل وجود عنصری به نام نگرش و رفتار مصرفی در میان اعضای هر خانوادهای است که ریشه های فرهنگی- اجتماعی داشته و به تبع آن، تنها ابزارهای فرهنگی- اجتماعی در دگرگونی و اصلاح آن موثر هستند؛ اما این دسته از عوامل، کمتر در تحلیل بحث مصرف و رفتار مصرفی، موردتوجه محققان بوده اند. در پژوهش حاضر، رفتار مصرفی انرژی در جامعه شهری با رویکرد اقتصادی- اجتماعی، تحلیل شده و با استفاده از داده های مبتنی بر نظر خبرگان کارشناس در این حوزه و نیز تکنیک تحلیل عاملی و مدلیابی معادلات ساختاری (لیزرل)، به تحلیل دقیق و علمی در این زمینه پرداخته شده است. براساس نتایج به دست آمده از مدل مذکور، سیاست های اقتصادی چه از نوع قیمتی و چه غیرقیمتی تاثیر قابل قبولی در راستای بهبود و اصلاح رفتار مصرفی انرژی در جامعه شهری ندارند و رابطه ضعیفی بین این دسته از مولفه ها و رفتار مصرف انرژی در خانوارهای شهری وجود دارد. در نقطه مقابل، باورها و هنجارهای اجتماعی و ملی، تاثیر بسزایی بر رفتار مصرفی داشته و در حال حاضر، منشا اصلی شکلگیری و جهتدهی الگوی مصرف انرژی در جوامع شهری ایران میباشد. البته در این میان، تاثیر بالقوه ارزش های دینی و اخلاقی بر باورها و هنجارهای اجتماعی و ملی نیز به اثبات رسیدو با توجه به تاثیر مستقیمی که برای این دسته از مولفههای فرهنگی- اجتماعی بر رفتار مصرفی انرژی در جامعه شهری مشاهده گردید، میتوان ظرفیت بالایی را برای نگرشها و ارزشهای دینی- اخلاقی برای بهبود رفتار مصرفی در جامعه شهری قایل بود.

Keywords:

مصرف انرژی، رفتار مصرف انرژی، سیاست های اقتصادی، مدل یابی معادلات ساختاری، مولفه های فرهنگی

Paper COI Code

This Paper COI Code is JR_IUEAM-5-18_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/685771/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
صادقی شاهدانی، مهدی و خوشخوی، مهدی،1395،مدل یابی معادلات ساختاری مولفه های اقتصادی و فرهنگی تاثیرگذار بر رفتار مصرفی انرژی در جوامع شهری،،،،،https://civilica.com/doc/685771

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 2,184
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support