ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی ویژگی های روانشناسی مثبت در الهی نامه عطار

Year: 1396
Publish place:
COI: ICLP02_152
Language: PersianView: 528
This Paper With 24 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 24 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فاطمه عربها - دانشجوی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران
محبوبه خراسانی - استادیار زبان و ادبیات فارسی، واحد نجف آباد، دانشگاه آزاد اسلامی، نجف آباد، ایران

Abstract:

الهی نامه عطار نیشابوری، سرشار از آموزه های اخلاقی، عرفانی و دینی است، که عطار در آن با بیان حکایت ها، داستان هاو تمثیل های گوناگون به طور مستقیم و غیر مستقیم به مسایل تربیتی و اخلاقی عنایتی ویژه داشته است. شاید بتوان گفتیکی از انگیزه های این گرایش، توجه ویژه عطار به انسان بوده است، که از مفاهیم بنیادی شاخه های گوناگون علوم انسانی از جمله: ادبیات، فلسفه و روانشناسی به شمار میآیند. امروزه در نظریاتی که از سوی صاحبنظران روانشناسی مطرحمیشود، میتوان نکات دقیقی را دریافت که بسیاری از آنها را در سخن بزرگان ادب و فرهنگ این سرزمین نیز، میتوانملاحظه نمود. روانشناسی مثبتگرا با تکیه بر استعدادها و توانایی های انسانی، به جای تمرکز بر بیماری ها، جای خود رادر بین ادبیات و فرهنگ بشری گشوده است، تا جایی که، با کمی دقت میتوان ردپای آن را در متون ادبی اقوام مختلفجست. پژوهشگران روانشناسی مثبت نگر توانمندی های انسان را در شش گروه: خرد و دانایی، شجاعت، نوع دوستی،عدالت، اعتدال و تعالی با عنوان فضیلت های همه جا حاضر، طبقه بندی کردهاند و برای هر کدام قابلیت هایی (در مجموعبیست و چهار قابلیت). برشمرده اند. از آن جا که بررسی و تحلیل همه ی این فضیلت ها و قابلیت ها به همراه استخراج شواهداز حوصله این مقاله بیرون است از این رو در این نوشته به چند مورد از فضیلت ها پرداخته شده است. بررسی اشعار وحکایت های الهی نامه عطار نیشابوری، با هدف شناسایی و تبیین مولفه های روانشناسی مثبت، هدف اصلی نگارنده درنگارش این مقاله بوده است، تا شعر عطار را از منظری دیگر مطالعه و بازبینی کرده، این تصور را از ذهن علاقه مندانتحلیل های روانشناسی بزداید که آن چه غربی ها امروزه در قالب مفاهیم و اصطلاحات نو ارایه می کنند، یافته های نویناندیشمندان غرب نیست، بلکه بسیاری از این دیدگاه ها قرن ها پیش با شواهد و مصداق های دلکش تر در آثار و کلامفرزانگان سرزمین خودمان بیان شده است. مقاله حاضر یک تحقیق توصیفی از نوع تحلیل محتوا است، که نشان میدهد درالهی نامه هیجانات مثبت با شش فضیلت عمده و نیز با بیست و چهار قابلیتی که از دل آن شش فضیلت برآمده قابل انطباق است.

Keywords:

الهی نامه، روانشناسی مثبت نگر، شادی، امید، خرد، روشن بینی و فرزانگی، تفکر انتقادی، خلاقیت

Paper COI Code

This Paper COI Code is ICLP02_152. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/686592/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
عربها، فاطمه و خراسانی، محبوبه،1396،بررسی ویژگی های روانشناسی مثبت در الهی نامه عطار،دومین همایش ملی بازشناسی مشاهیر و مفاخرخراسان در ادب پارسی،Mashhad،،،https://civilica.com/doc/686592

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Reviews

5.00
1 تعداد پژوهشگران نظر دهنده
5 1
4 0
3 0
2 0
1 0
نقد پژوهشگران در مورد Paper بررسی ویژگی های روانشناسی مثبت در الهی نامه عطار
زهره جعفری (1398/03/20): بسیار عالی .مضامین ساده و قابل فهم . از خانم دکتر خراسانب بسبار تشکر میکنم

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 9,234
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support