ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی و مطالعه معماری مسجد جامع تبریز

Year: 1395
Publish place:
COI: MEMARI04_006
Language: PersianView: 999
This Paper With 5 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 5 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

منوچهر اسکندرزاده - دانشجوی دکترای باستان شناسی، دانشگاه آتاتورک ترکیه
میثم اسماعیلی - دانشجوی کارشناسی معماری، دانشگاه آزاد میاندوآب

Abstract:

در میان فضاهای درون شهری هر شهر و روستا مساجد همیشه از جایگاه ویژهای برخوردار بودهاند. پژوهش حاضر به بررسی مسجد جامع تبریز واقع در استان آذربایجان شرقی به مرکزیت شهر تبریز پرداخته است. این بنا در آخر بازار بزرگ تبریز واقع گردیده و یکی از قدیمیترین آثار این شهر به شمار میرود. متاسفانه امروزه از بنای اولیه مسجد و شواهد و مدارک مربوط به آن چیز زیادی برجای نمانده است و بدین لحاظ نمیتوان تاریخ دقیق ساخت و نام بانی بنای اولیه مسجد را مشخص کرد. سید محمدرضا طباطبایی در کتاب تاریخ اولاد اطهار بدون ارایه مدارکی، بنای مسجد را مربوط به صدر اسلام و بانی آن را عبدالله بن عامرب ذکر می کند. قشری دیگر، بنای اولیه مسجد را مربوط به دوره ی سلجوقیان میدانند. در کتاب مرزباننامه، راجع به مسجد جامع تبریز اشاراتی شده که موید آبادانی و شکوه آن در بین سالهای 622- 607 ه.ق، عصر اتابک ازبک بن محمد ایلدیگز بوده است. از ویژگیهای بارز بنا طول آن بوده که در حدود 62 متر است و از جنوب به شمال امتداد دارد، قسمت شبستان آن دارای طاقی بلند و بزرگ است به عرض 15 متر که به وسیله ی دو جرز عریض مجزا میشوند. در انتهای این قسمت محرابی از سنگ مرمر سفید با طرحهای مارپیچ به شیوه ی صفوی به چشم میخورد و در بالای طاق محراب، کتیبهای گچبری به خط کوفی از دوره ایلخانان مغول باقی مانده است. نتیجه تحقیق حاکی از آن است که معماری کل این بنا مربوط به دوره سلجوقیان تا دوره قاجار میباشد.در دوره ی حکومت آق قویونلویان نیز، در آذربایجان توسط سلجوق شاه بیگم در بخش شمالی این مسجد، گنبدی رفیع مزین به انواع کاشیکاریهای معرق احداث شده که هنوز هم پایه ها و گوشه هایی ازکاشی کاریهای آن باقیمانده است.

Keywords:

معماری، دوره سلجوقی، گچبری، مسجد جامع تبریز

Paper COI Code

This Paper COI Code is MEMARI04_006. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/688181/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
اسکندرزاده، منوچهر و اسماعیلی، میثم،1395،بررسی و مطالعه معماری مسجد جامع تبریز،چهارمین همایش ملی الگوی معماری و شهرسازی اسلامی،Natanz،،،https://civilica.com/doc/688181

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support