ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

بررسی آزمایشگاهی ازدیاد برداشت نفت با استفاده از آب هوشمند در یکی ازمخازن کربناته جنوب غرب ایران

Year: 1395
COI: NCPEEN02_021
Language: PersianView: 201
This Paper With 7 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 7 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

کیهان شریفی - دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نفت مخازن هیدروکربوری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه
محمد امین غلام زاده - عضو هییت علمی دانشکده مهندسی نفت ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد امیدیه

Abstract:

یکی از روش های افزایش بازیافت نفت در مخازن کربناته نفت -تر تغییر ترشوندگی سنگ مخزن از نفت -تر به آب تر بوده که درسال های اخیر مورد توجه قرارگرفته است .دستیابی به این هدف مستلزم شناخت دقیق از ترشوندگی و عوامل تاثیرگذار بر آن می باشد .نتایج نشان داد سنگ کربناته تمیز دارای ترشوندگی اولیه شدیدا نفت-تر می باشد که تر شوندگیاولیه در نتیجه عبور مواد سنگین موجود در نفت از فاز آبی و جذب آن ها بر روی سطح سنگ به نفت -تر تغییر می یابد . ترکیبات نفتی دارای بار منفی، تمایل بیش تری به جذب و نیز آب هوشمند بر روی سطح کربناته داشته و بنابراین تاثیر بیش تری بر فرآیند تغییر ترشوندگی اولیه سنگ دارند .تاثیر آب هوشمند و حضور یون سولفات در فاز آبی بر تغییر ترشوندگیسنگ کربناته به سمت آب-تری به عنوان یکی از روش های ازدیاد برداشت نفت شده است. بیشترین مخازن کربناته شکافداردارای ترشوندگی میانه/ نفت تر می باشند. دلیل این امر، جذب سطحی اسید های موجود در نفت بر سطح سنگ در حضور فاز آبی است. یکی از روش های مورد استفاده در تغییر ترشوندگی سنگ مخزن کربناته که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است سیلابزنی با آب هوشمند می باشد. آب هوشمند می تواند آب دوستی سطح کربناته را بهبود ببخشد و جابجایی نفت را افزایش می دهد .در این مقاله اثر آب هوشمند بر تغییر ترشوندگی بررسی شد. نتایج آزمایش نشان می دهد که یون ها با سطح سنگ بر هم کنش داشته اند. در میان نمک های مورد استفاده CaCO4 به دلیل کاهش بار مثبت سطح کلسیت و افزایش PH بیشترین تاثیر را در تغییر ترشوندگی دارد (فرمول در متن اصلی مقاله) ، نقش مهمی را به دلیل واکنش پذیری شان با سطح سنگ کربناته بازی می کنند و نه تنها غلظت یون های فعال (فرمول در متن اصلی مقاله) در تغییر ترشوندگی اهمیت دارند ، افزایش دما سبب آب تری بیشتر سطح سنگ کربناته شده و فعالیت یون ها را در محلول زیاد می کند

Keywords:

ازدیاد برداشت نفت، تغییر ترشوندگی، آب هوشمند، سنگ کربنات

Paper COI Code

This Paper COI Code is NCPEEN02_021. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/690292/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
شریفی، کیهان و غلام زاده، محمد امین،1395،بررسی آزمایشگاهی ازدیاد برداشت نفت با استفاده از آب هوشمند در یکی ازمخازن کربناته جنوب غرب ایران،2nd National Conference on Petroleum Engineering ،Omidiyeh،،،https://civilica.com/doc/690292

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: Azad University
Paper count: 1,676
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support