ناشر تخصصی کنفرانس های ایران

لطفا کمی صبر نمایید

Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings

Please waite ..
Publisher of Iranian Journals and Conference Proceedings
Login |Register |Help |عضویت کتابخانه ها
Paper
Title

تحلیلی بر دانش رفتاری و مصرفی بهره برداران روستایی و عشایری از گیاهان دارویی (مطالعه ای در مراتع چهل کمان شهرستان سرخس- خراسان رضوی)

Year: 1396
Publish place:
COI: ASACONF01_066
Language: PersianView: 294
This Paper With 9 Page And PDF Format Ready To Download

Buy and Download

با استفاده از پرداخت اینترنتی بسیار سریع و ساده می توانید اصل این Paper را که دارای 9 صفحه است به صورت فایل PDF در اختیار داشته باشید.
آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید:

Authors

فهیمه علی میرزایی - دانشجوی کارشناسی ارشد مرتعداری دانشگاه گنبد کاووس
بهاره بهمنش - استادیار گروه مرتع و آخیزداری دانشگاه گنبد کاووس
امین کلایه محمدی - استادیار گروه مرتع و آخیزداری دانشگاه گنبد کاووس
محمدرضا شهرکی - باشگاه پژوهشگران جوان واحد دانشگاه آزاد اسلامی میبد

Abstract:

استفاده ا ز داروهای گیاهی بخش مهمی از طب گیاهی را در زندگی روستایی و عشایری نشان میدهد و ا ستفاده از این طب و مصرف گیاهان دارویی با تجربه اجدادی بهره برداران، باعث شده است که ثبت و ضبط دانش رفتاری گیاهان دارویی در بین مصرف گیاهان دارویی با تجربه اجدادی بهره برداران، باعث شده ا ست که ثبت و ضبط دانش بومی گیاهان دارویی در ایران و چه بسا در دنیا حساب آیند. تحقیق حاضر نیز با هدف تحلیل رفتار مصرفی گیاهان دارویی در بین بهره برداران مراتع چهل کمان شهرستان سرخس از استان خراسان رضوی انجام شده است. جامعه آماری تحقیق حاضر بهره برداران روستایی و عشایری بودند که 60 نفر از آنها در دو نظام بهره برداری روستایی و عشایری ( 30 نفر از بهره برداران روستایی و 30 نفر ا ز بهره برداران عشایری) به عنوان حجم نمونه ا نتخاب شدند که نمونه گیری به صورت طبقه بندی تصادفی در بین حجم نمونه مشخص شده ا نجام گرفت. ابزار سنجش در ا ین تحقیق پرسشنامه ای محقق ساخته ای بود که دانش رفتاری و مصرفی گیاهان دارویی مورد سنجش قرار گرفت. برای اندازه گیری روایی پرسشنامه از نظرات تخصصی کارشناسان علوم اجتماعی و منابع طبیعی بهره گرفته شد. پایایی ابزار سنجش نیز با محاسبه ضریب الفای کرونباخ به دست آمد (متوسط ضریب الفای کرونباخ =0/703). همان طور که یافته ها نشان داد، میزان آشنایی پاسخگویان با گیاهان دارویی با 7/51 درصد، در حد متوسط مورد ارزیابی قرار گرفته است. نتایج گویای آن است که بهره برداران برای مصرف گیاهان دارویی بیشتر از انتقال دانش و اطلاعات به یکدیگر بهره مند شده اند. همچنین یافته ها حاکی از آن است که، اغلب پاسخگویان قسمت ساقه و ریشه گیاهان را مورد استفاده قرار داده اند. لذا، شناسایی و معرفی فلور گیاهان دارویی و موارد استفاده سنتی این گیاهان، فراهم کننده اطلاعات مفیدی در رابطه با پراکنش و کاربردهای گیاهان دارویی هرمنطقه بوده و زمینه ساز فعالیت های دارویی مختلفی در ارتباط با این موضوع می باشد.

Keywords:

Paper COI Code

This Paper COI Code is ASACONF01_066. Also You can use the following address to link to this article. This link is permanent and is used as an article registration confirmation in the Civilica reference:

https://civilica.com/doc/695545/

How to Cite to This Paper:

If you want to refer to this Paper in your research work, you can simply use the following phrase in the resources section:
علی میرزایی، فهیمه و بهمنش، بهاره و کلایه محمدی، امین و شهرکی، محمدرضا،1396،تحلیلی بر دانش رفتاری و مصرفی بهره برداران روستایی و عشایری از گیاهان دارویی (مطالعه ای در مراتع چهل کمان شهرستان سرخس- خراسان رضوی)،نخستین کنفرانس بین المللی علوم کشاورزی،دامی منابع طبیعی محیط زیست گردشگری روستایی و گیاهان دارویی کشورهای اسلامی،Mashhad،https://civilica.com/doc/695545

Research Info Management

Certificate | Report | من نویسنده این مقاله هستم
این Paper در بخشهای موضوعی زیر دسته بندی شده است:

اطلاعات استنادی این Paper را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

Scientometrics

The specifications of the publisher center of this Paper are as follows:
Type of center: دانشگاه دولتی
Paper count: 1,957
In the scientometrics section of CIVILICA, you can see the scientific ranking of the Iranian academic and research centers based on the statistics of indexed articles.

مقالات پیشنهادی مرتبط

New Papers

Share this page

More information about COI

COI stands for "CIVILICA Object Identifier". COI is the unique code assigned to articles of Iranian conferences and journals when indexing on the CIVILICA citation database.

The COI is the national code of documents indexed in CIVILICA and is a unique and permanent code. it can always be cited and tracked and assumed as registration confirmation ID.

Support